avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se justifica Dezbaterea succesiunii in instanta, cand ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se justifica Dezbaterea succesiunii in instanta, cand unul din mostenitori e diagnosticat cu Alzheimer... ?

Se poate dezbate in instanta succesiune dupa tata, intre mama si fiu, subsemnatul... unde mama este diagnosticata cu Alzhaimer, cu certificat de handicap grav, definitiv, nerevizuibil... ? Este inceputa actiunea de punere sub interdictie a mamei, si numire tutore, a fiului, care se ocupa de ingrijirea ei, fiind si angajat ca asistent personal... actiune care pe linga faptul ca treneaza din cauza vidului legislativ, tot nu ajuta, caci fiul nu o poate reprezenta la masa succesorala, fiind in conflict de interese... Nu imi este clar, daca numirea unui curator special pentru mama, strict pentru dezbaterea succesiunii la notar... se poate solicita in aceasi actiune cu numirea tutorelui, sau e necesara o actiune separata...
Se poate justifica dezbaterea succesiunii in instanta... si numirea curatorului sa fie dispusa, in aceasta noua cauza... ?
Cel mai recent răspuns: PaulSan , utilizator 22:56, 22 August 2022
Dar de ce va grabiti? Asteptati sa decedeze si mama cand i-o veni vremea si ramaneti singurul mostenitor.
Nu mai avem vid legislativ. se vor judeca dosarele de punere sub interdictie, insa nu va ajuta pentru dezbaterea succesiunii caci veti fi in contradictie de interese.

Numirea de catre instanta a unui curator pentru dezbatere mostenire si partaj este o solutie, daca doriti sa faceti acum succesiunea,
Multumesc pentru informatia cu privire la incetarea vidului legislativ...
Stiam faptul, cum am si mentionat, ca nu ma ajuta la dezbaterea succesiuni datorita conflictului de interese...
Nelamurirea mea era daca numirea curatorului special pentru succesiune se poate solicita in aceasi actiune de punere sub interdictie... sau e necesara o actiune separata...
Sau daca se justifica solicitarea dezbaterii succesiunii in instanta, si atunci numirea curatorului sa fie facuta in aceasta actiune, costurile fiind mai reduse...

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Nu mai avem vid legislativ. se vor judeca dosarele de punere sub interdictie, insa nu va ajuta pentru dezbaterea succesiunii caci veti fi in contradictie de interese.

Numirea de catre instanta a unui curator pentru dezbatere mostenire si partaj este o solutie, daca doriti sa faceti acum succesiunea,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numire curator special aceasi persoana ca si viitorul tutore PaulSan PaulSan Am inceput o procedura de punere sub interdictie si numire tutore, in cazul mamai mele, diagnosticata cu alzhaimer, cu certificat de handicap grav, ... (vezi toată discuția)
Deschidere succesiune corina stancu corina stancu tatal meu a murit acum 1 saptamina, mama este diagnosticata cu Alzheimer. actul de deces al tatalui precum si actul de proprietate al apartamentului parintilor ... (vezi toată discuția)
Curatorul special/tutorele în cazul unei persoane puse sub interdicție: drepturi și obligații MagdalenaMariaGrosu MagdalenaMariaGrosu Cum este urmărit legal curatorul special/tutorele unei persoane cu handicap psihiatric permanent pusă sub interdicție de instanță pentru îndeplinirea ... (vezi toată discuția)