Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale asociere pe proiect
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

asociere pe proiect

Buna ziua,

Exista vreo modalitate de a deveni asociat/actionar al unei firme doar pe un anumit proiect?
De exemplu: o persoana fizica dezvolta un soft dar nu isi permite sa cumpere licente pentru programele folosite, sa infiinteze o firma cu un sediu si alte cheltuieli. Astfel, exista posibilitatea ca o firma sa preia proiectul respectiv, iar persoana fizica sa devina actionar in cadrul firmei, dar numai pe acel proiect?

Sau, se poate infiinta o sub-firma / partener/ filiala cumva cu acelasi sediu, cu aceleasi calculatoare, licente, contabilitate? Pe scurt: o forma de asociere ca actionari doar pe acest proiect, astfel incat sa fie costuri minime pentru persoana fizica in cauza.

Multumesc
o asociere in participatiune puteti incerca sa faceti.