Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... partener de afaceri
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

partener de afaceri

Salut,
Daca vreau sa caut un partener de afaceri, ce ar trebui sa cer de la unul?
Dar daca mi s-ar propune o asociere pentru un business sau un parteneriat, ce ar trebui sa stiu inainte de a ma implica?
Eu as strange informatii cu privire la persoana respectiva, afacerile sale anterioare, relatiile sale cu mediul de afaceri,etc. De asemenea as solicita informatii detaliate despre firma (firmele) sa(le), dar m-ar interesa si activitatea eventualelor firme in care acesta este/era asociat/actionar/administrator.
Daca - pe baza informatiilor obtinute, in parte de la cel in cauza, o parte pe alte cai! - as decide sa ma asociez, ramane de vazut:
- sa ma asociez intr-o firma eja existenta;
- ... intr-o firma nou infiintata de noi;
-in loc sa devin asociat clasic intr-o firma, sa inchei un contract de asociere cu participatiune la profit eu, in nume propriu, cu firma respectiva.
Acesta din urma imi asigura o mai mare INDEPENDENTA de partener si se limiteaza doar la acea afacere la care dorim sa participam noi doi.
Evident, ar fi inca multe de spus, dar pe moment cam atat...