Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In ce functii poate fi ales un presedinte de sindicat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In ce functii poate fi ales un presedinte de sindicat?

Poate un presedinte de sindicat,sa fie ales si in alta functie????
In alta functie din sindicat?
aricostel2006 a scris:

Poate un presedinte de sindicat,sa fie ales si in alta functie????

Potrivit legi sindicatelor, presedintele de sindicat face parte din organele de conducere ale sindicatului.
In organizatiile sindicale cu un numar redus de membrii, presedintele are si calitate de angajat si are dreptul la reducerea programului lunar cu 3-5 zile pentru activitati sindicale, fara a i se afecta drepturile salariale.
Legea nr.54/2003 a fost abrogata prin Legea nr.62/2011 ..

Un presedinte de sindicat poate fi ales intr-o functie din cadrul unei confederatii sau federatii sindicale ... de asemenea, poate fi ales intr-o functie din cadrul unui ONG sau As.de proprietari ...

Dati mai multe detalii despre aceasta situatie ...
Darie Tudor a scris:

aricostel2006 a scris:

Poate un presedinte de sindicat,sa fie ales si in alta functie????

Potrivit legi sindicatelor, presedintele de sindicat face parte din organele de conducere ale sindicatului.
In organizatiile sindicale cu un numar redus de membrii, presedintele are si calitate de angajat si are dreptul la reducerea programului lunar cu 3-5 zile pentru activitati sindicale, fara a i se afecta drepturile salariale.

Care lege a sindicatelor?!?
Asta a fost candva, acum este Codul de dialog social care nu mai vrea sindicate independente ci doar supuse angajatorului prin posibilitatea acestuia de a face presiuni asupra organelor de conducere.
Asadar ne-am intors de unde am plecat.
Buna seara!Da,in alta functie in confederatie.Deci el este presedinte al unui sindicat,dar este si ales in functie de presedinte al tinerilor sindicalisti.Se poate asa ceva?Adica sa aibe 2 functii?va multumesc.