Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua.Am probleme si multe intrebari privind o succesiune.Sa va povestec. Mama mea a murit in 2005, iar bunicul meu(tatal mamei mele) a murit anul acesta in februarie.Parintii mamei mele au divortat si si-au refacut fiecare vietile.Bunicul s-a recasatorit si a avut o fiica cu a doua sotie (sa o numim doamna E.). Acum ca bunicul a murit,a lasat in urma ca mostenire o casa la tara cu un pamant de aprox 10 ari. Doamna E. ma sunat sa mergem sa facem succesiunea dupa bunicul meu impreuna cu fiica lor A.Nu stiu ce avea in minte doamna E. dar cand am ajuns in fata notarului si am spus ca accept mostenirea s-au schimbat toate lucrurile.Doamna E. e suparata ca va mostenii doar 25%din casa si eu cu fiica dansei vom mostenii 75%.Dar asa e legea. Pentru ca acea casa e in totatilitate a bunicului meu mostenita de la strabunicii mei.El a mai avut surori pe care le-a despagubit in timpul vietii, in afara de una.Care in ziua cand a murit, doamna E. i-a dat banii executorului judecatoresc care i-a dus banii surorii lui si a semnat de primire.Bun.... Am mers la notar am semnat ca accept mostenirea mi s-a dat un certificat de calitate de mostenitor in care scrie ca accept mostenirea; eu si fiica lui A. primim 3/8 iar doamna E. 2/8 citez: "din bunurile ce se vor dovedi ulterior ca au apartinut defunctului".Cineva mi-a spus ca daca nu imi scot certificatul de mostenitor in 6 luni de la moartea bunicului pierd dreptul la mostenire.E adevarat?La notar mi-a dat acel certificat de calitate de mostenitor inainte sa se implineasca cele 6 luni,deci ar trebui sa fie ok nu? doar sa succesiunea sau impartirea bunurilor nu am facut-o inca deoarece doamna E. continua sa traga aiurea de timp.Ba imi cere sa platesc partea mea de inmormantare, care apropo am fost de acord sa o platesc in fata notarului atata timp cat dansa vine cu chitantele cu cheltuielile de inmormantare si cu chitanta de la oficiul de pensii sa calculam cat bani a primit ajutor de la pensii si cat a cheltuit ea si restul ce ramane,fiecare sa-si plateasca partea.Acum ca am acceptat conditia asta doamna E. tot nu e multumita si vrea sa-i platesc o suma de bani(putin cam mare zic eu) pentru ca bunicul meu cat a trait si-a platit surorile si sa-i dau ei 3/8 din suma care a platito bunicul meu surorilor lui..ceea ce mi se pare o adevarata aberatie.Si aici vroiam sa ajung...Ea ma poate obliga sa-i platesc acea suma de bani?pe care ea oricum nu a platito, ca a platito bunicul meu cat traia.Si daca nu am facut impartirea bunurilor in cele 6 luni de la deces pierd dreptul la mostenire chiar daca detin acel cetificat de calitate de mostenitor?
Termenul de 6 luni este termenul de acceptare a mostenirii ... si inteleg ca aceasta operatiune a fost facuta. Ca atare sunteti mostenitor legal acceptant al bunicului dumneavoastra si ca atare nu trebuie sa va faceti probleme cu privire la termen. Impartirea o puteti face atunci cand o sa considerati de cuviinta.
Nu cred nici ca datorati ceva din sumele achitate fratilor bunicului cata imobilul apare ca fiind proprietatea exclusiva a bunicului si nu bun comun al acestuia cu sotia sa.
Daca nu ajungeti la intelegere, veti ajunge in instanta. Doamna E are un drept de creanta pt sulta sau sultele ce bunicul le-a platit in timpul casatoriei ( depinde de provenienta banilor cu care s-au platit aceste sulte), i s-ar cuveni 1/2 din aceste sume. Dreptul sau de creanta se prescrie insa in 3 ani daca nu intreprinde nimic.. o actiune in judecata sa isi valorifice acest drept.
mi se pare absurd sa-i platesc doamnei E. jumatate din suma pe care bunicul meu a platit-o surorilor lui, atat timp cat acel imobil este exclusiv al bunicului.el fiind singurul proprietar.Doamna E. are apartamentul ei.toate actele,chitantele arata ca el este cel care a platit singur nu impreuna cu doamna E.
Buna ziua.Revin cu inca o intrebare legata de acest caz.Am ajuns la intelegere cu doamna E. dar acum ne impiedica sa incheiem succesiunea surorile bunicului meu.Bunicul meu si-a platit surorile printr-un executor judecatoresc si n-ar mai fi o problema daca am gasi chitantele pentru a le putea scoate din cartea funciara sa putem face impartirea bunurilor.Deoarece bunicul meu a fost o persoana suspicioasa si a ascuns aproape toate actele casei inclusiv chitantele cum si-a platit surorile.Acum nu gasim acele chitante si doamna notar ne-a spus sa le chemam pe surorile acesteia sa vina sa semneze cum ca si-au primit banii sau sa mergem la executorul judecatoresc care s-a ocupat de caz sa cerem o dovada ca aceste sume au fost platite.Insa nu putem face nici una nici alta,deoarece surorile bunicului pentru a veni si a semna ca defapt ele si-au primit banii cu multi ani in urma ne cer noua(mostenitorilor) sa le platim inca o suma de bani, in consecinta daca nu le platim nu vin sa semneze.La executorul judecatoresc am fost dar acesta a zis ca nu mai apartine demult de el aceasta problema si sa ne descurcam cum putem.Cum putem dovedi ca bunicul si-a platit surorile?exista o arhiva pe la tribunal sau in alta parte de unde am putea face rost de aceasta dovada?Banuiesc ca exista totusi undeva o foaie ceva de la acel executor ca s-au implinit toate conditiile.Unde sau la cine am putea apela pentru rezolvarea problemei fara sa le mai platim odata pe surorile bunicului?Am stat de vorba cu ele si recunosc ca au fost platite dar nu vin sa semneze pana nu le mai oferim ceva,unele au cerut bani,altele bunuri.mentionez ca avem 2 din chitante dar restul 3 sunt de negasit.Va multumesc