Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Recensamantul in cazul proprietarului a doua locuinte
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Recensamantul in cazul proprietarului a doua locuinte

Buna ziua! Cum procedez la recensamant, avand in vedere ca am domiciliul intr-o localitate, iar in alta localitate am o garsoniera, proprietate personala? Ma intereaseaza cum se procedeaza in cazul garsonierei, nu locuiesc acolo si nu stiu ce trebuie sa fac?
Multumesc pentru ajutor!
Declarati garsoniera ca iind resedinta, daca va intreaba.Pe ei ii intereseaza domiciliul, iar acesta este cel care figureaza in CI.
Sunteti inregistrata acolo unde aveti domiciliul, nu aveti nimic de facut.. poate doar sa anuntati administratorul blocului unde aveti garsoniera ca aveti domiciliul in alta localitate
Exista formular in care se inscriu informatii despre locuinta/ locuintele pe care le detineti . Oriunde veti fi recenzata veti declara ambele locuinte proprietati ale dvs si calitatea fiecareia.
Recenzorul va inregistra datele dvs. la locuinta in care aveti domiciliul si daca il veti intreba, ar trebui sa fie in masura sa va indrume in privinta celei de-a doua proprietati. Daca am inteles bine, din punctul meu de vedere, la adresa din localitatea unde aveti garsoniera, recenzorii locali vor completa doar formularul albastru "LC" in care se va specifica absenta indelungata a propietarului, adica a dvs. Puteti sa rugati vecinii sau administratorul sa dea celelalte detalii, in masura in care le cunosc.
Formularul albastru:
[ link extern ]
L.C.