Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,

Se doreste dezbaterea succesiunii dupa defunct. Pe langa partea din mostenire de care beneficiaza sotia, daca fiica defunctului renunta la mostenire, partea disponibila o vor culege nepotii de fiica sau sotia?

Va multumesc
O vor culege nepotii de fiica, grad subsecvent, fiind tot descendeti in linie dreapta.
mirela741 a scris:

O vor culege nepotii de fiica, grad subsecvent, fiind tot descendeti in linie dreapta.

Stimata domnisoara
Va rog sa-mi spuneti de unde aveti aceasta informatie. Este cumva in noul cod civil. Eu recunosc ca inca nu l-am studiat in ceea ce priveste succesiunile.

In speta se spune ca sunt mostenitori de drept sotia supravietuitoare si fiica.

Eu stiu, dupa vechiul cod civil ca partea renuntatorului sporeste prin acrescamant partile cuvenite comostenitorilor (adica sotiei ramasa in viata), iar in ipoteza in care renuntatorul este singurul chemat la succesiune, acesta revine succesibililor subsecventi.

Deci cum este?
Darie Tudor, utilizator
Intre timp am identificat textul de lege incident din noul cod civil
art.1121 alin.2 Partea renuntatorului profita mostenitorilor pe care i-ar fi inlaturat de la mostenire sau celor a caror parte ar fi diminuat-o daca ar fi acceptat mostenirea.

O zi buna
@darie tudor
Dupa vechiul cod Partea renuntatorului - atat activ cat si pasiv - va reveni prin acrescamant comostenitorilor sau se va deferi mostenitorilor subsecventi acceptanti , indiferent ca au acceptat succesiunea inainte sau dupa momentul renuntarii, care o vor dobandi din momentul deschiderii mostenirii, direct de la defunct, nu de la renuntator.
mirela741 a scris:

@darie tudor
Dupa vechiul cod Partea renuntatorului - atat activ cat si pasiv - va reveni prin acrescamant comostenitorilor sau se va deferi mostenitorilor subsecventi acceptanti , indiferent ca au acceptat succesiunea inainte sau dupa momentul renuntarii, care o vor dobandi din momentul deschiderii mostenirii, direct de la defunct, nu de la renuntator.

Oare?

Stimata domnisoara
In primul rand tin sa va multumesc pentru faptul ca mi-ati raspuns la intrebare, chiar daca eu asteptam un raspuns, nu teoretic, ci unul la speta acestui topic, adica ca mostenitori legali ai defunctului sotia si fiica renuntatoare la mostenire.
In al doilea rand mi-a placut intodteanua de L. Feuerbach care considera contradictia este forta motrice a dezvoltarii, pentru ca numai asa poate sa apara ceva nou.

Eu sunt om, deci supus greselilor si nu detin adevarul absolut.

Totusi, cred ca este bine sa revedeti codul civil pentru ca nu cred ca interpretarea dvs. este corecta. Astfel:

Partea renuntatorului sporeste prin acrescamant partile cuvenite comostenitorilor, iar in ipoteza in care renuntatorul este singurul chemat la succesiune, acesta revine succesibililor subsecventi, ceea ce in speta prezentata in acest topic.

Apoi, unul din efectele renuntarii la mostenire este si acela potrivit caruia renuntatorul nu poate fi reprezentat. Este adevarat ca descendentii sai vor putea culege mostenirea, dar numai in nume propriu.
Partea renuntatorului profita coerezilor sai, adica mamei nu fiicei.

Iata ce scrie in vechiul meu cod civil:

Art. 698. Eredele renuntãtor nu poate fi reprezentat niciodatã. Dacã renuntãtorul este singur în gradul sãu, sau dacã toti coerezii sãi renuntã, copiii lor vin la succesiune în virtutea propriului lor drept, pentru pãrti egale. (C. civ. 664 si urm., 668).

Un week-end fain si poate imi spuneti si punctul dvs. de vedere privind art.1.121 alin. (2), pe care eu il consider...nedrept!