Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,

Se doreste dezbaterea succesiunii dupa defunct. Pe langa partea din mostenire de care beneficiaza sotia, daca fiica defunctului renunta la mostenire, partea disponibila o vor culege nepotii de fiica sau sotia?

Va multumesc
Sotul supravietuitor vine in concurs cu orice clasa de mostenitori... Nepotii de fiica renuntat are vin in nume propriu nici nu am zis ca vin prin reprezentare....la mostenire in speta respectiva vor veni Sotia si nepotii de fiica , in cazul acestora impartirea se face pe capete. Daca nu exista mostenitori din prima clasa se trecea la a doua, etc...pana la grad 4... In lipsa acestora Sotia supravietuitoare va culege intreaga mostenire.

Eu asa vad....
Va multumesc.