Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contractul de arendare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contractul de arendare

Buna ziua tuturor. Am cateva nelamuriri referitoare la contractul de arendare. Odata cu abrogarea legii 16/1994 as dori sa stiu cine inregistreaza contractele de arendare: primariile sau APIA? Contractul trebuie facut la notar? Iar subventia APIA cine are dreptul sa o solicite: arendasul sau proprietarul? Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
multumesc ptr raspunsuri! mai precis situatia este asa, 15 ha cu titlu de proprietate, din care 1/3 parte cumparata de la mama mea, 1/3 donatie din partea matusii,(sora mamei mele, unde ambele c.arenda au expirat in 22.02.2012), 1/3 cumparate de la verisoara mea, unde c.arenda expira in 2016!!! am achizitionat terenul in decembrie 2012 in fata notarului.intrebare, ma afecteaza daca eu vreau sa schimb arendasul? ori, sa vand acest teren? ce obligatii am eu.nu rezulta sarcini pe incheierea de intabulare.va multumesc inca o data.respecte.