Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract arenda

Am arendat o suprafata de teren de 6 ha, iar in contract arendatorul a trecut o clauza prin care solicita pe langa plata arendei si subventia anuala pe suprafata.
E legala cererea lor de solicitare si a subventiei, sau se declara articolul nescris?
Cererea pentru obtinerea subventiei pe suprafata o depune arendasul la APIA pentru ca el exploateaza terenul, nu proprietarul.
Cerea pentru subventia pe suprafata am depus-o eu ca arendas, dar acum ca am primit-o, arendatorul mi-o cere in baza articolului din contract si ma ameninta cu rezilierea contractului in caz ca nu i-o dau lui. Contractul a fost facut pe ultima varianta a legii arendarii inaintea noului cod civil.
PopaRadu, utilizator