Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concesiune

Buna ziua ,
Am un teren luat in concesiune din anul 2000 ,de la primarie pe 50 de ani .
Am platit concesiunea in fiecare an , dar nu coform contractului de concesiune - adica trimestrial - . Acum suntem citati in instanta sa platim penalitatile , pentru intarzierile ,pentru anul 2004 si 2005 .
Ma duc astazi la primarie ca ,, bizoanca ,, de acolo sa ma intrebe daca am primit citatia cu actiunea judecatoreasca si ca de fapt eu am inca pe atat de platit si pentru anul 2002 si 2003 , si ca daca vreau sa platesc , daca nu tot in instanta ajungem ( se zice ca aceste penalitati le-a depistat curtea de conturi )
Deci va rog si eu am cateva intrebari
-nu era normal ca din 2000 si pana la zi sa primesc in scris faptul ca nu mi am platit corect datoriile catre STAT si la fiecare factura de plata a concesiunii adica am fost in primarie pana astazi de 32 de ori doar ca sa mi platesc concesiunea sa mi se aduca la cunostinta ca sunt dator cu atatia bani pentru ce cauza ?
-in cat timp se prescriu astfel de fapte pentru ca in codul munciii scrie ca dupa 3 ani de la constatarea abaterii aceasta se prescrie
- ce ma sfatuiti sa fac , merg in instanta sau ma duc la primarie la AMABILA D-NA si imi platesc datoriile de care nici nu am stiut pana in data in care am primit citatia de la judecatorie
Multumesc ,
1. Daca nu ati achitat la scadenta valoarea stabilita iar in contractul de concesiune sunt prevazute penalitati in cuantum de ... atunci puteti fi obligat la plata penalitatilor; daca in contract nu sunt prevazute penalitati, puteti fi obligat la plata dobanzii de referinta;
2. Din punct de vedere legal, Primaria nu era obligata sa va aduca la cunostinta faptul ca datorati penalitatile respective intrucat sunteti parte in contractul de concesiune si se presupune ca stiti la ce v-ati angajat in momentul semnarii acestuia; practic, daca voiau intr-adevar penalitatile, ar fi putut sa va anunte cineva (macar verbal daca nu printr-o notificare);
3. Termenul de prescriere este de 3 ani insa trebuie sa vada cineva de specialitate actele din dosarul dvs. (in special, cand anume ati efectuat ultima plata la fiecare transa pe care o aveati de platit, pentru a va putea spune daca a fost sau nu intrerupta prescrierea dreptului la actiune);
4. Cred ca cel mai bine ar fi sa strangeti toate actele (contractul de concesiune, chitantele, adrese daca exista) si sa mergeti cu ele la cineva de specialitate care sa va sfatuiasca ce solutie ar fi mai avantajoasa pentru dvs.
Florentina Ragalie, Consilier juridic