Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de comodat pentru firma dus la registrul ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de comodat pentru firma dus la registrul comertului?

contractul de comodat pentru firma incheiat intre proprietar si firma trebuie depus la registrul comertului?
daca da ce se intampla daca nu l am dus - nu am stiu din 2008 de cand am deschis sediul nu am mai dus nimic la reg si intre timp de o luna s a schimbat si proprietarul.
ce trebuie sa fac?
intreb asta pentru ca am intrat pe recom si vad ca scrie - sediu expirat si nu stiu ce inseamna
multumesc
ada2113, utilizator
Inseamna ca trebuie sa mergeti sa va schimbati sediul sau sa depuneti un act aditional de prelungire a duratei inchirierii.
Cand scrie "sediul expirat" la Recom.ro inseamna ca a expirat contractul de comodat pe care l-ati depus la infiintarea firmei.

Trebuie facut un act aditional de prelungire a contractului de comodat.

Daca s-a schimbat proprietarul sediului iar acesta nu este de acord sa pastrati firma acolo, inseamna ca va trebui sa schimbati sediul.

Mai exista o solutie. Sa cereti Registrului Comertului sa radieze aceasta notificare de pe RECOM.

ORC nu are dreptul sa informeze publicul cu privire la data la care expira contractul de comodat (document privat) si aceasta nu este o mentiune obligatorie pentru comercianti.

Contractele se pot prelungi automat, in virtutea clauzelor, caz in care Registrul scrie "expirat", desi nu este.

Alberto Kurtyan
buna seara
Stiti cumva ce costuri implica acesta, respectiv prelungirea contractului de comodat?
aliass_26, utilizator
Maxim 200 lei.
multumesc
aliass_26, utilizator