Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... bunuri societate radiata
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

bunuri societate radiata

ce se intampla cu bunurile unei societati radiate de peste 2 ani?mai exact, un SRL a fost radiat din RC ca urmare a inchiderii procedurii falimentului si au mai ramas niste bani in diverse conturi bancare. ce se intampla cu acesti bani? si-i poate insusi banca?nimeni nu-i revendica de pesre 2 ani...exista vreun articol in vreo lege cum ca ar reveni statului?
Aplicarea dispozitiilor art. 237 alin. (8) - (9) din Legea nr. 31 / 1990

ART. 237*) specifica urmatoarele:

(10) Bunurile ramase din patrimoniul persoanei juridice radiate din registrul comertului in conditiile alin. (8) si (9) revin actionarilor. Acest drept se prescrie in termen de 6 luni de la comunicarea incheierii de radiere.
ok si daca actionarii/asociatii nu vin sa le ridice, ce se intampla cu ele?asta e problema mea...societatea a fost radiata de 2,3 ani, nici lihidatorul in cadrul procedurii, nici asociatii dupa nu au solicitat eliberarea banilor din conturi si nu stiu unde trebuie sa ajunga acestia