avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... „autoritate parinteasca”
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

„autoritate parinteasca”

La intrebarea mea, daca exista custodie comuna, domnul Alex Munteanu mi-a raspuns.
Alex_Munteanu a scris:

Da, se numeste legal . Este aplicabila de la 1 octombrie.


De teama de a deturna discutia de pe alt subiect, incep aici alta intrucat ma intereseaza enorm.
Sper sa imi fie cu iertare, daca gresesc.

Puteti detalia aici, va rog?
Pot cere asa ceva in instanta? Trebuie sa fie si tatal lor de acord sau i se poate impune?
Am pierdut custodia fiicelor mele de 4 ani din motive pe care nici acum nu le pot intelege si ma gandesc de atunci la o alternativa care sa imi permita cumva sa-mi pot vedea copiii, care sunt tinuti cu rea credinta departe de mine. as vrea din tot sufletul sa ma pot implica in cresterea si educatia lor.

D
e jumatate de an se tot amana procesul pentru obtinerea unui program de vizita definiv si, pe acest motiv, mi se interzice orice comunicare cu fiicele mele.
Marturisesc ca nici in acest program de vizita nu-mi pun mari sperante. Am avut, pe timpul procesului de divort, drept de vizita temporar, pe care fostul sot l-a ignorat. A trebuit sa solicit executarea silita, dar executorul nu si-a facut treaba, pretextand ca ar avea diferite probleme.

Imi pun mari sperante in impartirea custodiei. Sau mai curand ma agat de orice m-ar putea aduce aproape de copiii mei.


Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: lara12 , utilizator 18:20, 31 Octombrie 2011
Da, custodia comuna se cere in instanta de catre parinte. Conform noului cod civil custodia comuna este regula iar custodia unica exceptia.

Tatalui i se poate impune.

Din pacate nu am timp acum sa va explic mai pe larg dar va dau urmatoarele link-uri:
Explicatia Cosiliului Superm al Magistraturii: [ link extern ]

Noul Cod Civil: (art. 397-404 din Codul Civil) www.avocatnet.ro/UserFiles/a...
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Octombrie 2011
Alexandru Munteanu, Avocat
Va multumesc mult. Este arhisuficient. Cred ca o sa ma descurc singura mai departe.

nu este chiar asa. custodia comuna nu este prevazuta expresis verbis in Noul cod civil
a se vedea pe larg:
www.avocatnet.ro/content/for...
Faptul ca in codul civil se numeste „autoritate parinteasca” nu inseamna ca nu este custodia comuna legala cunoscuta in vestul europei si in America de Nord
Alex_Munteanu a scris:

Faptul ca in codul civil se numeste „autoritate parinteasca” nu inseamna ca nu este custodia comuna legala cunoscuta in vestul europei si in America de Nord


stimate coleg...custodia comuna si autoritatea parinteasca sunt doua notiuni distincte, nu sinonime, cum sustineti dvs. . am dat si definitiile legale in toticul citat mai sus.

nu este nici pe departe custodia comuna din vestul Europei , mai ales din America de nord , care , are alt sistem de drept( common law ) si alte institutii juridice din start. Noi apartinem sistemului de drept romano-german....
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Octombrie 2011
Antoanela Geaman, Avocat

Alte discuții în legătură

Custodia comuna florin_tata florin_tata Ma intereseaza in mod deosebit aceasta problema . Prin sentinta judecatoreasca am obtinut programul de vizitare al fetitei asa cum l am cerut ( am cerut ... (vezi toată discuția)
Intrebare despre custodia comuna din noul c.p. cipair cipair Intrebare : pot cere custodia comuna a celor doi copii pe care ii am , prin inceperea unui proces ( fara a chema in instanta si fosta sotie ) acum ( pe baza ... (vezi toată discuția)
Custodie copil furgim furgim Buna ziua Am divortat si mai am inca timp sa fac recurs. Fetita a fost data in custodia mamei fara ca eu sa am vre-un drept doar obligatia platii pensiei ... (vezi toată discuția)