Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cauciucurile de iarna sunt necesare si pe vreme buna?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cauciucurile de iarna sunt necesare si pe vreme buna?

BUNA ZIUA.
DACA VREMEA ESTE INSORITA CU VALORI INTRE12-15 GRADE IN LUNA NOIEMBRIE ESTE OBLIGATORIU SA PUN CAUCIUCURILE DE IARNA PE MASINA?
Multumesc pentru raspuns.
poate sa fie si ger si tot nu va pot amenda.
Cauciucurile de iarna sunt obligatorii doar pe drumurile acoperite de :zapada, gheata , polei.
Ordonanta intra in vigoare de la 1 noiembrie a.c. si prevede ca posesorii de vehicule care circula pe drumuri acoperite de zapada, gheata sau polei fara a avea anvelope de iarna vor fi sanctionati cu amenzi cuprinse intre 2.500 si 4.000 lei.
De aici rezulta ca, daca in iulie anul viitor pe drumurile pe care cirulati sunt acoperite e zapada, gheata sau polei si nu aveti anvelope de iarna veti fi seannctionata, iar daca de revelion circulati pe drumuri care nu sunt acoperite de zapada, gheata sau polei cu cauciucuri de vara nu veti fi sanctionata!
Nu, nu puteti fi amendata daca nu este zapada, polei sau gheata pe drumul pe care circulati.