Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cauciucuri de iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cauciucuri de iarna

Buna ziua! Ma poate lamuri cineva:daca afara sunt 14 grade si uscat, in cazul in care, la drum intre localitati, nu am cauciucuri de iarna , sunt pasibil de amenda? Multumesc
Nu sunteti pasibil de amenda decat daca circulati pe drumurile publice acoperite cu gheata, polei ori zapada cu cauciucuri de vara
Autoritatile in drept pot aplica sanctiune numai in cazul in care pe drum acoperit cu polei/zapada sunteti depistat ca nu detineti montate pe autovehicul anvelope de iarna