avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cauciucuri de iarna
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cauciucuri de iarna

Buna ziua! Ma poate lamuri cineva:daca afara sunt 14 grade si uscat, in cazul in care, la drum intre localitati, nu am cauciucuri de iarna , sunt pasibil de amenda? Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:38, 5 Decembrie 2011
Nu sunteti pasibil de amenda decat daca circulati pe drumurile publice acoperite cu gheata, polei ori zapada cu cauciucuri de vara
Autoritatile in drept pot aplica sanctiune numai in cazul in care pe drum acoperit cu polei/zapada sunteti depistat ca nu detineti montate pe autovehicul anvelope de iarna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anvelope de iarna stoicavioleta17 stoicavioleta17 sint pasibila de sanctiune si daca circul cu cauciucuri fara a fi de iarna chiar daca drumul nu este acoperit de polei sau zapada? (vezi toată discuția)
Cauciucurile de iarna sunt necesare si pe vreme buna? andrada32 andrada32 BUNA ZIUA. DACA VREMEA ESTE INSORITA CU VALORI INTRE12-15 GRADE IN LUNA NOIEMBRIE ESTE OBLIGATORIU SA PUN CAUCIUCURILE DE IARNA PE MASINA? Multumesc pentru ... (vezi toată discuția)
Legea cauciucuri de iarna Mihaela Elena Mihaela Elena Buna ziua, nu mi-am cumparat cauciucuri de iarna si m-ar interesa sa stiu in cazul in care as iesi in afara Bucurestiului dupa data de 1 noiembrie cu masina ... (vezi toată discuția)