avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale motive recurs
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

motive recurs

buna seara,
situatia cu care ma confrunt e cam asa: am formulat o cerere de chemare in judecata. la termenul de probe nu m am putut prezenta din motive medicale si nici nu am avut cum sa depun inscrisurile la dosar. Bineinteles ca actiunea a fost respinsa ca neprobata.
am formulat recurs cu mentiunea ca voi depune motivele in termeul legal, prin motiune separata.
intrebarea mea este: ce motive as putea invoca /inventa pt a mi fi admis recursul???
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Corina Capotã , Avocat 13:51, 31 Octombrie 2011
Cam ciudata respingerea. Dar rolul activ al instantei?
Motivele sunt in functie de sentinta de la fond. Oricum, daca este calea de atac direct recursul, nu sunteti tinuta de motivele de recurs din cod.
motivele de recurs trebuiesc depuse in termen de 15 zile de la comunicarea hotaririi (sau numarul de zile prevazut de cprciv pentru formularea recursului care uneori poate fi mai scurt)
altfel va fi invocata si admisa tardivitatea motivarii si nulitatea recursului
art.302 ind 1 alin.1 pct.c, art.303 alin.1, alin.2 va vor lamuri mai bine

motive de recurs nu veti putea invoca decit cele prevazute la art304, daca este cazul

ceea ce ar merge in situatia pe care o descrieti ar fi revizuirea art.322 pct.8, este adevarat ca nu v-ati putut prezenta din motive mai presus de vointa dvs. (medicale) dar atentie la a doua conditie cea cu impiedicarea de a instiinta instanta, depinde cit de grave au fost motivele medicale, cind v-ati imbolnavit? in ziua/preziua termenului? ati fi avut posibilitatea de a anunta instanta? prin email, fax, o alta persoana? instantele se cam leaga de aceasta conditie si trebuie argumentat
in acest dosar cred ca rolul instantei a fost de a scapa de un dosar si nu "activ".
pe mine m a socat pronuntarea.....instanta (sa i spunem asa). ma asteptam la orice pt al 2 lea termen numai sa intre in pronuntare nu.
si sunt in dilema
eugen82 a scris:


ceea ce ar merge in situatia pe care o descrieti ar fi revizuirea art.322 pct.8, este adevarat ca nu v-ati putut prezenta din motive mai presus de vointa dvs. (medicale) dar atentie la a doua conditie cea cu impiedicarea de a instiinta instanta, depinde cit de grave au fost motivele medicale, cind v-ati imbolnavit? in ziua/preziua termenului? ati fi avut posibilitatea de a anunta instanta? prin email, fax, o alta persoana? instantele se cam leaga de aceasta conditie si trebuie argumentat


cam cu 2 zile inainte de termen "m-am imbolnavit". pun ghilimele pt ca nu a fost boala cu adevarat. Am nascut...fara preaviz:D si chiar nu aveam de unde sa stiu ca sa anunt instanta
neavind calea de atac a apelului, motivele de recurs intr-adevar pot fi si altele decit cele de la art.304 - vedeti art.304 ind 1
asa incit criticati hotarirea de fond reluind motivele chemarii in judecata si anexati inscrisurile pe care nu le-ati depus la fond
de ce spuneti ca v-a socat pronuntarea la al 2-lea termen? daca nu au mai fost exceptii, daca nu a mai cerut nimeni sa se administreze probe, era firesc sa se pronunte, ce considerati ca trebuia sa faca instanta? sa mai dea un termen pt. ca poate la urmatorul va veni totusi partea? eu cred ca a procedat asa cum era de asteptat

am citit si mesajul dvs., mai intii va doresc sanatate si dvs. si copilului , sa va aduca multe bucurii!
pentru aceasta situatie cred ca si instanta va accepta revizuirea, dar cred ca si recursul este o solutie avind in vedere ca nu ati avut calea de atac a apelului
Ultima modificare: Duminică, 30 Octombrie 2011
eugen82, utilizator

Alte discuții în legătură

Inscrisuri disparute din dosar Robert68 Robert68 La apel, la primul termen de judecata mi s-a admis numai proba cu inscrisuri. La al doilea termen am depus un set de inscrisuri foarte importante, aparute dupa ... (vezi toată discuția)
Recurs Mihai Pop Mihai Pop Buna seara, Va rog să-mi explicati ce se intelege prin aceasta idee- Recursul este conceput ca o cale de atac extraordinară ce nu are caracter ... (vezi toată discuția)
Cum se face un recurs la o sentinta? stefania_cirja stefania_cirja As dori un sfat pentru ca nu am nici o idee cum se procedeaza. Am primit o amenda rutiera in valoare de 1000 ron si sunt sigura 100% ca am dreptate si am 3 ... (vezi toată discuția)