Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contract de consultanta
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contract de consultanta

Buna seara
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
O soc. comerciala a incheiat un contract de consultanta cu o persoana fizica pe care la inreg. la A.F.P.
In baza contractului CONSULTANTUL ( persoana fizica ) se obliga sa identifice clienti pentru bunurile pe care le comercializeaza firma . iar BENEFICIARUL ( soc. comerciala ) se obliga sa plateasca consultantului 2% din valoarea fara tva a bunurilor pe care le comercializeaza catre respectivul client.
Vreau sa stiu com poate face plata SC. catre persoana fizica (consultant ) - ce document se intocmeste ? stat de salarii / plata ? si daca da ce se retine tinand cont de faptul ca consultantul este pers. fizica si ca nu poate emite factura ; acest contract trebuie inregistrat cumva si la ITM ?
Va multumesc
Se poate asimila contractului de mandat. Plata se face in baza unui stat de plata si se retine 10% impozit pe venit.
Va multumesc pentru raspuns domnule Iulian Manea.Nu stiu insa cum sa procedez cu retinerile. Daca as retine direct 16 % impozit apoi l-as declara la AFP. in decl 100 la pozitia -614-Imp./ venit consignatie/contract agent /comision/..... as proceda corect ?
Mentionez ca pers. fizica (CONSULTANTUL ) doreste sa mearga sa-si plateasca contributiile sociale singura la casa pensii si casa sanatate.