Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Nerespectarea prevederilor contractuale de catre ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Nerespectarea prevederilor contractuale de catre creditor

In data de 07.04.2011 am contractat un credit de nevoi personale nenominalizat - refinanțare. In contractual de credit exista următoarea prevedere: “pentru servicii prestate la cererea împrumutatului pe parcursul derulării contractului de credit (excepție: schimbarea datei de scadenta, schimbarea garanției), banca va percepe un comision. Valoarea acestui comision este de 50EUR. Am solicitat verbal consilierului de credit in luna August schimbarea datei de scadenta, acesta a spus însa ca pentru schimbarea datei se percepe comision. In luna Septembrie am întocmit o cerere adresata conducerii băncii, cerere la care însa nu am primit nici o rezoluție, ulterior am aflat ca cererea respectiva s-a „pierdut”. Am refăcut cererea la începutul lunii Octombrie (încă aștept un răspuns din partea băncii). Am 2 dileme: 1. penalitățile de întârziere pot fi recuperate in acest caz (am solicitat practic de 3 luni schimbarea datei, având acest drept conform prev. Contractuale si totuși banca nu a dat curs solicitării mele)? Daca da, cum? Pentru un credit imobiliar cu ipoteca, contractat in Sept 2009, se percepe acest comision de 50 de euro la solicitarea schimbării datei de scadenta?
Daca va considerati prejudiciat si considerati ca acea clauza este abuziva, puteti sesiza ANPC.
Discutii similare:
www.avocatnet.ro/content/cau...

Nu o consider abuziva, ci doar incalcata, neluata in seama de catre banca
De regula bancile nu percep comision pt modificarea datei (scadentei) lunare de plata a ratei.
Va sfatuiesc sa cititi cu atentie contrctul de credit pentru a-i cunoaste cu exactitate prevederile si apoi sa va prezentati la banca pt a cere o explicatie.