Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Procedura citarii !
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Procedura citarii !

Ziua buna !
Vineri 28.10.2011 am primit o citatie cu termen 01.11.2011, in dosar avand calitatea de parat.
Actiunea este destul de stufoasa si nu am timp sa foormulez intampinare.
Pot cere amanarea pentru un alt termen?
Prezentati-va in fata instantei de judecata si solicitati amanarea judecarii cauzei ,pentru a va putea angaja un aparator in temeiul art.156 cod proc.civila.
Da, puteti solicita un termen pentru a va pregati apararea motivat de faptul ca citatia nu v-a fost inmanata cu 5 zile inaintea termenului de judecata, asa cum impune art. 89 alin 1 C.pr.civ.
Acelasi articol precizeaza, insa ca " In pricinile urgente, termenul poate fi si mai scurt, dupa aprecierea instantei"

Oricum dvs solicitati un nou termen pentru a va pregati apararea sau pentru a va angaja un aparator.
Ar fi trebuit sa precizati care este obiectul litigiului si pe rolul carei instante se afla.

Avand in vedere doar ceea ce ati scris, unicul motiv pentru care puteti solicita acordarea unui nou termen este pentru lipsa de aparare, potrivit art. 156, alin. (1) Cod procedura civila.
Gabriela Pintea, Consilier juridic