avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Procedura citarii !
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Procedura citarii !

Ziua buna !
Vineri 28.10.2011 am primit o citatie cu termen 01.11.2011, in dosar avand calitatea de parat.
Actiunea este destul de stufoasa si nu am timp sa foormulez intampinare.
Pot cere amanarea pentru un alt termen?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 02:28, 1 Noiembrie 2011
Prezentati-va in fata instantei de judecata si solicitati amanarea judecarii cauzei ,pentru a va putea angaja un aparator in temeiul art.156 cod proc.civila.
Da, puteti solicita un termen pentru a va pregati apararea motivat de faptul ca citatia nu v-a fost inmanata cu 5 zile inaintea termenului de judecata, asa cum impune art. 89 alin 1 C.pr.civ.
Acelasi articol precizeaza, insa ca " In pricinile urgente, termenul poate fi si mai scurt, dupa aprecierea instantei"

Oricum dvs solicitati un nou termen pentru a va pregati apararea sau pentru a va angaja un aparator.
Ar fi trebuit sa precizati care este obiectul litigiului si pe rolul carei instante se afla.

Avand in vedere doar ceea ce ati scris, unicul motiv pentru care puteti solicita acordarea unui nou termen este pentru lipsa de aparare, potrivit art. 156, alin. (1) Cod procedura civila.
Ultima modificare: Marți, 1 Noiembrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amanare pentru angajare de avocat costehard costehard As dori sa va rog o intrebare . Am fost dat in judecata de cineva si doresc sa cer o amanare pentru angajare de avocat. In acest sens as dori sa stiu cum ma ... (vezi toată discuția)
Judecarea cu celeritate ContSters136493 ContSters136493 Ce este judecarea cu celeritate,in ce cazuri se poate invoca? (vezi toată discuția)
Amanare un termen daca n-am avocat masayoshi masayoshi Se poate cere aceasta doar la primul termen sau la orice termen? (vezi toată discuția)