Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita bun ipotecat la banca
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita bun ipotecat la banca

Buna ziua.

Ma interseaza daca poate fi executat silit (scos la licitatie) un imobil care este gajat la banca .
Am o datorie de 2000 E la o societate de asigurari pe care nu o pot achita , iar imobilul este ipotecat la o banca.

Multumesc
avocatesc, utilizator
avocatesc a scris:

Buna ziua.

Ma interseaza daca poate fi executat silit (scos la licitatie) un imobil care este gajat la banca .
Am o datorie de 2000 E la o societate de asigurari pe care nu o pot achita , iar imobilul este ipotecat la o banca.

Multumesc

Da, dar la distribuirea pretului, intai creditorul care are dreptul de gaj/ipoteca, asupra bunului vandut, va avea prioritate in vederea recuperarii creantei (a se vedea disp. art.564 si urm. cod proc.civ.).
Multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare. Am si salariu lunar , nu ar fi trebuit normal sa mi se retina intai o suma din salariu ....pana sa se ajunga la executarea silita a bunului?

Ce sa fac in acest caz ? Sa contest executarea silita ? As avea bani sa platesc dar in decursul unui an , insa cei de la asigurari nu au fost de acord !
avocatesc, utilizator