avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita bun ipotecat la banca
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita bun ipotecat la banca

Buna ziua.

Ma interseaza daca poate fi executat silit (scos la licitatie) un imobil care este gajat la banca .
Am o datorie de 2000 E la o societate de asigurari pe care nu o pot achita , iar imobilul este ipotecat la o banca.

Multumesc
Ultima modificare: Luni, 31 Octombrie 2011
avocatesc, utilizator
Cel mai recent răspuns: avocatesc , utilizator 14:27, 31 Octombrie 2011
avocatesc a scris:

Buna ziua.

Ma interseaza daca poate fi executat silit (scos la licitatie) un imobil care este gajat la banca .
Am o datorie de 2000 E la o societate de asigurari pe care nu o pot achita , iar imobilul este ipotecat la o banca.

Multumesc


Da, dar la distribuirea pretului, intai creditorul care are dreptul de gaj/ipoteca, asupra bunului vandut, va avea prioritate in vederea recuperarii creantei (a se vedea disp. art.564 si urm. cod proc.civ.).
Multumesc pentru raspuns. Mai am o intrebare. Am si salariu lunar , nu ar fi trebuit normal sa mi se retina intai o suma din salariu ....pana sa se ajunga la executarea silita a bunului?

Ce sa fac in acest caz ? Sa contest executarea silita ? As avea bani sa platesc dar in decursul unui an , insa cei de la asigurari nu au fost de acord !
Ultima modificare: Luni, 31 Octombrie 2011
avocatesc, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fff urgent. executare irbo irbo buna ziua. as avea nevoie de putin ajutor. speta este urmatoarea: eu sunt creditor privilegiat (contract de gaj asupra unor bunuri inscris si la AEGRM). un ... (vezi toată discuția)
Executare silita garantie imobiliara ipoteca rang 1, 2, 3 smarty67 smarty67 Am mare nevoie de o informatie..... Sunt in executare silita garantia fiind un imobil. Am 3 dosare, 1 un credit pe persoana fizica garantat cu imobil ipoteca ... (vezi toată discuția)
Somatie imobiliara CORINA_BC CORINA_BC Am cumparat un apartament prin credit cu ipoteca in 2008, intre timp, creditul a ajuns la o firma de recuperare, si apoi prin hotarare judecatoreasca mi s-a ... (vezi toată discuția)