Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Un sediu, 2 firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Un sediu, 2 firme

Se poate ca 2 firme sa aiba acelasi sediu ? Ma refer, daca intr-un apartament sunt doua firme. Una in fiecare apartament. Se poate?

...cate una in fiecare camera se poate cu conditia ca apartamentul sa fie compus din doua camere, exclus baia, bucataria si camara :))
Art. 17. - (2) La acelaşi sediu vor putea funcţiona mai multe societăţi, dacă este îndeplinită cel puţin una dintre următoarele condiţii:
a) imobilul, prin structura lui, permite funcţionarea mai multor societăţi în încăperi diferite;
b) cel puţin o persoană este, în condiţiile legii, asociat în fiecare dintre societăţi;
c) dacă cel puţin unul dintre asociaţi este proprietar al imobilului ce urmează a fi sediul societăţii.
(3) Notarul public va refuza autentificarea actului constitutiv sau, după caz, persoana care dă dată certă va refuza operaţiunile solicitate, dacă din documentaţia prezentată rezultă că nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute la alin. (1).
__________
Alineatul (2) a fost modificat prin art. I pct. 14 din Legea nr. 441/2006.
marian.isvoranu a scris:

Art. 17. - (2) La acelaşi sediu vor putea funcţiona mai multe societăţi, dacă este îndeplinită cel puţin una dintre următoarele condiţii:
a) imobilul, prin structura lui, permite funcţionarea mai multor societăţi în încăperi diferite;
b) cel puţin o persoană este, în condiţiile legii, asociat în fiecare dintre societăţi;
c) dacă cel puţin unul dintre asociaţi este proprietar al imobilului ce urmează a fi sediul societăţii.
(3) Notarul public va refuza autentificarea actului constitutiv sau, după caz, persoana care dă dată certă va refuza operaţiunile solicitate, dacă din documentaţia prezentată rezultă că nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute la alin. (1).
__________
Alineatul (2) a fost modificat prin art. I pct. 14 din Legea nr. 441/2006.

Sa inteleg ca intr-o garsoniera destul de mare, nu se poate nu ?
De exemplu, daca o firma ar avea biroul in bucatarie (bucataria este mare) si cealalta firma in camera principala.
Se poate in coformitate cu art. 17, lit c. Doua firme care au un asociat comun poate functiona si in aceasi incapere.
se poate fara nici o problema.
sunt apartamente care "gazduiesc" mai multe firme decat camerele pe care le are.
go for it !:yeah: