avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 946 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Un sediu, 2 firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Un sediu, 2 firme

Se poate ca 2 firme sa aiba acelasi sediu ? Ma refer, daca intr-un apartament sunt doua firme. Una in fiecare apartament. Se poate?

Cel mai recent răspuns: Florian Turlete , Avocat 08:12, 25 Septembrie 2008
...cate una in fiecare camera se poate cu conditia ca apartamentul sa fie compus din doua camere, exclus baia, bucataria si camara :))
Art. 17. - (2) La acelaşi sediu vor putea funcţiona mai multe societăţi, dacă este îndeplinită cel puţin una dintre următoarele condiţii:
a) imobilul, prin structura lui, permite funcţionarea mai multor societăţi în încăperi diferite;
b) cel puţin o persoană este, în condiţiile legii, asociat în fiecare dintre societăţi;
c) dacă cel puţin unul dintre asociaţi este proprietar al imobilului ce urmează a fi sediul societăţii.
(3) Notarul public va refuza autentificarea actului constitutiv sau, după caz, persoana care dă dată certă va refuza operaţiunile solicitate, dacă din documentaţia prezentată rezultă că nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute la alin. (1).
__________
Alineatul (2) a fost modificat prin art. I pct. 14 din Legea nr. 441/2006.
marian.isvoranu a scris:

Art. 17. - (2) La acelaşi sediu vor putea funcţiona mai multe societăţi, dacă este îndeplinită cel puţin una dintre următoarele condiţii:
a) imobilul, prin structura lui, permite funcţionarea mai multor societăţi în încăperi diferite;
b) cel puţin o persoană este, în condiţiile legii, asociat în fiecare dintre societăţi;
c) dacă cel puţin unul dintre asociaţi este proprietar al imobilului ce urmează a fi sediul societăţii.
(3) Notarul public va refuza autentificarea actului constitutiv sau, după caz, persoana care dă dată certă va refuza operaţiunile solicitate, dacă din documentaţia prezentată rezultă că nu sunt îndeplinite condiţiile prevăzute la alin. (1).
__________
Alineatul (2) a fost modificat prin art. I pct. 14 din Legea nr. 441/2006.



Sa inteleg ca intr-o garsoniera destul de mare, nu se poate nu ?
De exemplu, daca o firma ar avea biroul in bucatarie (bucataria este mare) si cealalta firma in camera principala.
Se poate in coformitate cu art. 17, lit c. Doua firme care au un asociat comun poate functiona si in aceasi incapere.
se poate fara nici o problema.
sunt apartamente care "gazduiesc" mai multe firme decat camerele pe care le are.
go for it !:yeah:

Alte discuții în legătură

+ se pot infiinta doua firme/ 2 sedii sociale in garsoniera? ContSters159316 ContSters159316 Eu stiu ca pt sediul social trebue sa ai cate o camera pt fiecare firma dar daca am o garsoniera si vreau sa infiintez doua firme cu acelasi sediu social? ... (vezi toată discuția)
Schimbare sediu social - cum procedez? amicoadriano amicoadriano Buna ziua tuturor, Am cumparat la inceputul anului un apartament si acum doresc sa-mi mut sediul social al firmei de la vechea locatie in actualul ... (vezi toată discuția)
Gazduire sedii sociale liviu.v liviu.v Salutare . Sunt interesat de idee Gazduirii de Sedii Sociale intr-un singur spatiu dar stiam ca nu se pot infiinta mai multe firme intr-un singur spatiu ... (vezi toată discuția)