Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Un sediu, 2 firme
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Un sediu, 2 firme

Se poate ca 2 firme sa aiba acelasi sediu ? Ma refer, daca intr-un apartament sunt doua firme. Una in fiecare apartament. Se poate?

Potrivit art.17 alin.2 din Legea nr.31/1990 privind societatile comerciale, actualizata, trebuie sa fie "îndeplinită cel puţin una dintre următoarele condiţii: " a) sau b) sau c) - asta, cred eu, este important de retinut pentru dvs.
In plus, la infiintarea societatii ORC face obligatoriu verificarea unicitatii sediului, deci nu aveti cum sa ocoliti cerinta mentionata mai sus.
Intradevar se face verificarea unicitatii sediului de catre Registru, dar la termenul de judecata indicati asociatul comun si nu sunt probleme la a-doua firma.