Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Ialomiteanu: Isarescu ne spune ce avem de facut
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Ialomiteanu: Isarescu ne spune ce avem de facut

Ialomiţeanu: "domnul guvernator ne spune lucruri bune şi ce avem de făcut."

[ link extern ]

gasiti normal ca unui ministru ("plin":))) de finante al unui guvern sa i se spuna "ce are de facut" de catre un guvernator de banca centrala?
Atunci mai degraba va fi rau. Daca nu exista cineva care sa ii forteze, guvernantii nostri vor continua doar sa fure.

Cifrele macroeconomice arata ca ne e mai bine cu FMI aici. A, mai e de mentionat ca FMI nu mai are ce bani sa ne dea, acum noi trebuie sa dam inapoi.

In februarie BNR va scoate din rezerva 3 miliarde pentru returnare la FMI
guvernantii, sigur, vor continua (par de neoprit) doar sa fure... la greu.

si cine ii "forteaza" sa faca si altceva? fmi-u'?:rolleyes:

ii forteaza, ii forteaza... sa fure si pentru el (fmi) (in primul rand).

aia cu cifrele macroeconomice e propaganda.
De ce oare sunt romanii atat de negativisti cu privire la propria lor soarta si in legatura cu propria tara?

Nu suntem atat de rau pe cat pare. Statul sa se restructureze, molima numita birocratie si functionarimea „de cafea” sa dispara si statul va deveni mai eficient.

Stiti ca pentru a infiinta o firma in Romania dureaza aproape 30 de zile? In Bulgaria dureaza 2 zile si costa 1 euro.
Alex_Munteanu a scris:

Nu suntem atat de rau pe cat pare. Statul sa se restructureze, molima numita birocratie si functionarimea „de cafea” sa dispara si statul va deveni mai eficient.

alex, vrei sa spui ca noua "ni se pare":rolleyes: ca "suntem atat de rau"?! ... ca doar stii ca romania e (pe cifre oficiale) tara cea mai saraca din europa...

cum adica sa "dispara functionarimea"?

da-ne si-o solutie (completa)!...

UNDE sa dispara???... in "spania", sau unde?!!!

mie mi-e ca solutia, in primul rand, e sa dispara "ialomitenii".

ContSters233047, utilizator
Trebuie sa fim realisti totusi si optimisti, deoarece adevarul este undeva la mijloc. Eu sunt optimist din fire si nefiind negativist pot spune ca pesimistii au dreptate:
- In 2008 nivelul de trai din Romania a fost mai bun decat cel din 2009
- In 2009 nivelul de trai din Romania a fost mai bun decat cel din 2010
- In 2010 nivelul de trai din Romania a fost mai bun decat cel din 2011
- In 2011 nivelul de trai din Romania a fost mai bun decat va fi in 2012
Tot asa, optimist, conform datelor statistice publicate de Institutul National de Statistica, se prezinta in ultimii 3 ani de guvernare portocalie, cam toti indicatorii macroeconomici.
Asa au evoluat investitiile autohtone si straine; alocatiile bugetare pentru sanatate si invatamant; bugetul alocat protectiei si asigurarilor sociale, datoria externa a Romaniei, ..
Iar romanul o simte pe toate caile: taierea salariilor cu 25%, a tichetelor de masa, a pensiilor cu 5,5%, a cupoanelor de reducere a pretului calatoriilor pentru pensionri, a subventiilor si ajutoarelor, a listei medicamentelor compensate...
Dar trebuie sa fim iar corecti si sa constatam si cresteri. In ultimii 3 ani a crescut somajul, a crescut pretul gigacaloriei, pretul carburantilor, gazelor, electricitatii, painii, uleiului, impozitele pe cladiri, costul transportului in comun...
E bine, e foarte bine, numai ca guvernantii au inversat minusul cu plusul: cele care au scazut trebuia sa creasca iar cele care au crescut trebuiau sa scada sau macar sa stagneze, doar e criza si nu bubuie economia. Bubuie doar bugetul!