Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Loc de munca : birou - obligatii angajatori
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Loc de munca : birou - obligatii angajatori

Deoarece fie la locul de munca, fie acasa, stam la birou in fata calculatorului, am considerat aceasta postare utila !

Iata care sunt obligatiile dvs., ca angajator, cu privire la organizarea activitatii la echipamentele cu ecran de vizualizare:
- Sa dispuneti efectuarea examenelor medicale obligatorii prevazute de reglementarile in vigoare ale Ministerului Sanatatii inainte de incadrarea si repartizarea lucratorilor la posturile de lucru;
- Sa instruiti salariatii cu privire la utilizarea echipamentului cu ecran de vizualizare inainte de inceperea activitatii si ori de cate ori se modifica organizarea sau dotarea locurilor de munca;
- Sa instruiti salariatii asupra necesitatii amenajarii ergonomice a locului de munca si asupra pozitiilor corecte pe care trebuie sa le adopte in timpul lucrului;
- Sa planificati si sa organizati activitatile lucratorilor astfel incat activitatea zilnica in fata ecranului sa alterneze cu alte activitati;
- Sa acordati pauze suplimentare fata de cele obisnuite, in cazul in care alternarea activitatilor nu este posibila, iar sarcina de munca impune utilizarea ecranelor in cea mai mare parte a timpului de lucru;
Durata si periodicitatea pauzelor suplimentare se vor reglementa prin instructiuni proprii, prin consultarea unor institutii specializate sau specialisti, in functie de modul de organizare a activitatii si de caracteristicile sarcinii de munca (complexitate, ritm, durata, repetitivitate etc.) si vor fi incluse in timpul de lucru.
Sa asigurati protectia ochilor si a vederii angajatilor dvs. prin:
- examen medical, efectuat de catre un medic de medicina a muncii, la intervale regulate si ori de cate ori lucratorii acuza simptome vizuale sau generale posibil a fi determinate de exercitarea profesiunii;
- prin examen oftalmologic, daca rezultatele examenului medical impun acest lucru;
- prin dotarea lucratorilor cu mijloace de corectie speciale, adecvate sarcinii de munca, in cazul in care, la controlul medical oftalmologic, se constata ca nu pot fi utilizati ochelari de corectie obisnuiti.
:O
~ Conținut șters la cerere ~
Nici nu am sustinut altceva ! Scopul este de a fi citit de utilizatori care nu citesc siteul mentionat.
Nu voi face referire niciodata la ce nu ma pricep.
Resursele umane nu sunt domeniuu meu.
Dar daca tot ati pomenit de Codul Muncii, faceti o postare in topicul specific, din cate stiu eu aici este cel de SSM- protectia muncii.
Va doresc o zi excelenta !
Buna ziua,

Rugamintea mea ar fi sa nu mai preluati continut din alte siteuri, pentru ca ii pagubiti in acest fel prin aparitia continutului in alte zone decat siteul respectiv.

Multumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~