Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

PFA

Daca am PFA pot fi angajat al propiului meu PFA?
Daca nu sint angajatul propiului meu PFA cheltuielile cu combustibilul poate fi deductibil?
Nu puteti fi angajatul PFA d-vostra.
Cheltuielile cu combustibil nu sunt deductibile din Pc. de vedere fiscal ,deci platiti impozit
16 %.Parerea mea nu le inregistrati ,mai degraba Bf. de Taxi le puteti inreg. intr-un decont de cheltuieli.
buna ziua,
Am vazut raspunsul dumneavoastra. Eu am un prieten care are un pfa deschis la inceputul anului 2011 si este agajat. Este gresit?
Poate angaja alte persoane pe PFa lui.,sau poate fi el angajat la alta societate.

OUG 44/2008 privind functionarea PFA prevedea initial acest lucru, insa OUG 46/2011 modifica articolul 17 dupa cum urmeaza

1. Alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
“Art. 17. – (1) PFA isi poate desfasura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a) sau poate angaja, in calitate de angajator, terte persoane cu contract individual de munca, incheiat in conditiile legii.”
2. Dupa alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu urmatorul cuprins:
“(3) PFA nu va fi considerata un angajat al unor terte persoane cu care colaboreaza potrivit art. 16, chiar daca colaborarea este exclusiva.”

Buna ziua. Multumec de raspuns. Daca totusi contabila lui l-a angajat ce pate face acum.