Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... caldura estimata pe apartament nelocuit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

caldura estimata pe apartament nelocuit

Datele problemei pe scurt:

am cumparat un apartament , suprafata utila 45mp,
n-a fost locuit de cand l-am luat, nu este locuit si nici nu va fi pana primavara viitoare, sunt depuse cereri la administrator si poate confirma.

Doar ca firma care citeste repartitoarele, a emis la inceputul anului primele doua luni ( februarie si martie ) situatii de plata pentru caldura calculata corect ( doar tevile ) ,
in ultima luna au trecut caldura estimata, o suma mult mai mare desi stiau ca aparatamentul nu e locuit, o persoana de la ei a venit la apartament si a facut niste masuratori.
Am sunat la ei in aprilie cand am primit hartia si m-au asigurat ca acum in toamna cand se va porni caldura vor emite factura de minus pentru caldura estimata de ei ,
neconsumata de mine si pe care am refuzat s-o achit administratorului si i-am adus la cunostiinta ce s-a intamplat.

Acum cand i-am sunat , refuza sa emita factura de minus e motiv ca la inceputul lui septembrie s-au resetat repartitoarele ( care aveau acelasi index de cand a plecat fosta proprietara din ianuarie),
refuza sa gasim o solutie, au o atitudine de o nesimtire si indiferenta crasa ca si cand eu as fi obligata sa le platesc.
Le-am lasat numarul de telefon acum doua saptamani si nici pana azi nu s-au deranjat sa dea un telefon sa propuna o solutie.
Mentionez ca au refuzat sa semnam contract, au pastrat contractul si numele fostei proprietare si au sustinut ca nu e nici o problema ( contract pe care eu nu il am),
ceea ce mie nu mi se pare normal pentru eu sunt proprietara acum.

Am nevoie, va rog, de o solutie pentru a rezolva problema.

Multumesc,

In prima faza faceti inscris ( nu prin telefoane) cu nr. de inregistrare reclamatie la firma de repartitoare care deserveste acel imobil si le relati problema .
In cazul in care nu va multumeste raspunsul dat faceti reclamatie la OPC .
astazi redactez si maine merg la ei

asta ar fi singura varianta ?

multumesc,
Daca aveti repartitoare sunteti obligata sa permiteti accesul in apartament pentru citirea lor.Chiar daca e gol cel putin o data pe an,de obicei la sfarsitul sezonului de incalzire trebuia sa permiteti accesul pentru citire,altfel erau obligati sa va puna la consum pausal,banii pentru caldura platita nu pot sa vi-i dea ei inapoi,acei bani au fost folositi pentru plata facturii de caldura de catre administrator,
eu n-am spus ca n-am permis accesul lor in apartamant.
am mentionat ca a venit cineva de la ei si a facut masuratori in aparatament pt ca locuiesc aproape de imobil
din moment ce in tabelul de intretinere apar 0 pers ...nu inteleg ce vreti sa spuneti....
cand i-am sunat de ce n-au zis :"doamna, haideti sa vedem indexul si vedem cum rezolvam"...au preferat sa adopte o atitudine de indiferenta si nesimtire casta....
daca vreti sa fiti mai explicit va rog...
din ce am inteles , e ca si cum tot eu sunt vinovata ca nu e locuit si trebuie sa le platesc...????

v-ar conveni sa aveti un apart nelocuit si sa platiti caldura ca pentru unul locuit cu repartitoarele oprite ?
am cerut o solutie aici, nu metode de a ii intelege pe ei saracii cum justifica un calcul absurd
multumesc,

astept in continuare variante de Rezolvare a problemei
Adriantot, moderator
Orce drum are un inceput .
Raspunsul ar tebui sa -l primiti in 30 zile calendaristice si in functie de raspuns actionati mai departe .
Bafta !