avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cladire aflata pe terenul altcuiva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cladire aflata pe terenul altcuiva

Daca o institutie publica,bugetara are o cladire de utilitate publica , construita de ea pe terenul unei primarii iar acea primarie a subscris la capitalul social al unei S.C. cu acel teren,SC -ul poate sa-i ceara chirie (retroactiv si pt.viitor) institutiei publice?
Indicati-mi si mie,va rog,o lege care sa-mi fie de folos(eu fiind institutia cu cladirea)!
Cel mai recent răspuns: elenalu , utilizator 11:08, 24 Septembrie 2008
Presupun că acea construcţie a fost realizată cu acordul primăriei. Odată cu dreptul de proprietate asupra construcţiei, instituţia a dobîndit un drept de superficie asupra terenului (drept real, constînd în dreptul de folosinţă asupra terenului pe toată durata existenţei clădirii).

Mai presupun că terenul este proprietate privată, nu publică, altfel nu putea fi adus ca aport la capitalul social.

ªi iarăşi presupun că în relaţia dintre instituţia publică şi primărie nu au existat obligaţii de plată de natura unei chirii pentru acel teren. Dacă este aşa, nici societatea comercială în patrimoniul căreia a intrat terenul nu poate emite asemenea pretenţii.

Societatea comercială are, în legătură cu acel teren, toate drepturile şi obligaţiile pe care le avea primăria în relaţia juridică cu instituţia dumneavoastră cu privire la teren.

Liviu S.Bordaş
Da,aveti dreptate pe deplin,insa la vremea cand institutia a inceput constructia,nu a existat un acord scris al primariei.
De fapt,ca sa detaliez putin ,lucrurile au stat asa:atat primaria,alte cateva societati,cat si institutia s-au asociat pt.a da nastere la SC-ul de care vorbeam;inainte de aceasta infiintare,a existat intre institutie si primarie doar un protocol(prin care primaria a cedat catre institutie constructia inceputa de ea,pt.ca institutia sa finalizeze construirea unei cladire de utilitate publica).
Ulterior,institutia s-a judecat cu SC-ul pt.caldire,iar instanta a hotarat ca acea cladire este a institutiei,pt.ca o construise din fonduri bugetare.
Acum SC-ul a dat in judecata institutia si a cerut plata folosintei terenului pt.ultimii 3 ani si pt.viitor.
Cam asa stau lucrurile.
Puteti,va rog,sa-mi indicati si o baza legala care sa-mi fie de ajutor?
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept de superficie maxxx maxxx as dori sa aflu daca exista o modalitate legala de stingere sau incetare a dreptului de superficie constand in infiintarea si folosirea unei livezi pe terenul ... (vezi toată discuția)
Platirea folosintei unui teren elenalu elenalu Am o problema mai complicata,pentru care chiar am mare nevoie de ajutor;deci: A(o institutie publica)se asociaza cu B in vederea constituirii unei societati ... (vezi toată discuția)
Superficia ( dreptul de superficie) mondanicolaetoma mondanicolaetoma Cand superficia sau dreptul de superficie poate devenii propietate sau sa ai drept de propietate ? In situatia de fata, este vorba de un teren apartinand ... (vezi toată discuția)