avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Nu stiu cum este incadrata fapta mea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Nu stiu cum este incadrata fapta mea

Buna ziua

In decursul anilor respectiv 3 am anualt niste facturi si nu am depus la casierie raporturile Z ale casei de marcat
Acum patronul spune ca paguba gasita dupa rola copie a casei de marcat este undeva in jurul sumei de 30.000 ron .Cautarile in contabilitate nu sunt inca finalizate
dar acum imi cere o parte din bani pana la finalizare si sa vedem cum o sa ai inapoiez restul sumei.
Intrebarea mea este urmatoarea,cum este incadrata fapta mea care este pedeapsa , daca este mai bine sa ma integ cu patronul in vederea inapoierii pagubei si daca mai pot avea probleme pe viitor
Cel mai recent răspuns: razvanmarian , utilizator 15:37, 3 Noiembrie 2011
Se pare ca ai comis infractiunea de delapidare, prevazuta de art. 215/1 Cod penal si pedepsita cu inchisoare de la unu la 15 ani. Da, este o varianta sa recuperati prejudiciul. De altfel in legea pentru accelerarea proceselor, in situatia recuperarii prejudiciului nu se mai aplica pedeapsa inchisorii ci o sanctiune administrativa.
patrascusimion a scris:

Se pare ca ai comis infractiunea de delapidare, prevazuta de art. 215/1 Cod penal si pedepsita cu inchisoare de la unu la 15 ani. Da, este o varianta sa recuperati prejudiciul. De altfel in legea pentru accelerarea proceselor, in situatia recuperarii prejudiciului nu se mai aplica pedeapsa inchisorii ci o sanctiune administrativa.

care se trece in cazier.
Multumesc mult
Daca imi puteti spune si in ce poate consta sanctiunea administrativa
este o amenda data de procuror.dar in cazul dumneavoastra se va trece in cazier.deci veti avea dosar penal.
Daca ai inapoiez suma respectiva pana sa ajungem la tribunal e posibil ca pe viitor sa am probleme in sensul ca tot voi fi urmarit penal?

Alte discuții în legătură

Fals in acte si delapidare? andreivancea andreivancea Buna seara, Am fost angajat la un S.C. in calitate de agent de vanzari si am falsificat niste chitante, suma lor nefiind mai mare de 5-6000 de lei. ... (vezi toată discuția)
Consecinte desfacere cm- abatere disciplinara grava snak3 snak3 buna ziua, as dori daca se poate sa primesc cateva raspunsuri : pe scurt : -am delapidat de la fostul loc de munca o suma mare de bani ~ 300.000 ... (vezi toată discuția)
Sustragere bani incasati aledical aledical Doresc sa-ma ajute cineva.Am lucrat la ofirma de distributie 10 ani am facut o am sustras bani din incasar o suma destul de mare in cei 10 ani . Am anuntiat in ... (vezi toată discuția)