Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj la timp partial de lucru?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj la timp partial de lucru?

Buna seara.

Stiti cumva daca un angajat care a lucrat cu timp partial (4 ore) poate beneficia de indemnizatie de somaj?
Multumesc
Poate beneficia dar retineti ca doua luni de contributie la un program de 4 ore echivaleaza cu o luna cotizare pentru un program normal de munca. In ultimele 24 luni de la data concedierii trebuie sa aveti unstagiu de cotizare de 12 luni aferente unui program normal de munca.
Baza legala a celor spuse de colegul meu este Legea 76/2002:

Art. 34.
(1) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiazã de indemnizaţie de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergãtoare datei înregistrãrii cererii;
(1.2) Pentru persoanele încadrate cu contract individual de muncã cu timp parţial, stagiul de cotizare prevãzut la alin. (1) lit. a) se stabileşte proporţional cu timpul efectiv lucrat, prin cumularea stagiilor realizate în baza contractelor individuale de muncã cu timp parţial.