Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... dobanda legala potrivit OG 13/2011
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

dobanda legala potrivit OG 13/2011

Buna ziua,

M-ar interesa cum se calculeaza dobanda potrivit OG 13/2011 pentru suma mentionata intr-o factura din 2009 emisa fara a avea la baza un contract.

Multumesc anticipat!
Pentru obligatiile de plata stabilite inainte de 1.10.2011, dobanda se calculeaza potrivit OG nr.9/2000.
Conform art.3 al OG nr.9/2000, dobânda legală se stabileşte, în materie comercială, la nivelul dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României.
Dobanda de referinta a BNR o gasiti pe saitul acestei institutii.