avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 976 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... dobanda legala potrivit OG 13/2011
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

dobanda legala potrivit OG 13/2011

Buna ziua,

M-ar interesa cum se calculeaza dobanda potrivit OG 13/2011 pentru suma mentionata intr-o factura din 2009 emisa fara a avea la baza un contract.

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ContSters103772 , utilizator 22:29, 1 Noiembrie 2011
Pentru obligatiile de plata stabilite inainte de 1.10.2011, dobanda se calculeaza potrivit OG nr.9/2000.
Conform art.3 al OG nr.9/2000, dobânda legală se stabileşte, în materie comercială, la nivelul dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României.
Dobanda de referinta a BNR o gasiti pe saitul acestei institutii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Litigiu de munca cristian.turturean cristian.turturean buna ziua. instanta de judecata a decis ca fostul angajator sa plateasca drepturile salariale restante in suma de 1.000 lei actualizata cu coeficientul de ... (vezi toată discuția)
Dobanda legala aferenta taxei de poluare ildiko_13 ildiko_13 Buna ziua, Am o sentinta definitiva, prin care am obtinut restituirea taxei de poluare cu dobanda legala de la data achitarii pana la data restituirii ... (vezi toată discuția)
Penalizari de intarziere elenaionila elenaionila as dori sa stiu ce dobanda penalizatoare se aplica in cazul neplatii unei facturi la termen, in cazul in care nu exista un contract de vanzare cumparare? imi ... (vezi toată discuția)