Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbatere mostenire

Am urmatoarea problema: Sotul meu a decedat in anul 2000. Din casatoriea cu el am 2 copii majori. Sotul meu mai are 3 surori care sunt in viata. In anul 1980 a decedat tatal lui(socru meu). Dupa decesul lui (socrului) nu s-a facut dezbaterea mostenirii. In anul 2011 a decedat soacra mea.Cine are dreptul si in ce procent la mostenirea socrilor? Cele 3 surori ale sotului traiesc.
La mostenirea socrilor au dreptul toti cei 4 copii ai lor, chiar daca sunt in viata sau nu.
Se va dezbate succesiunea dupa socrul dvs unde mostenitori sunt cei patru copii si sotia supravietuitoare (cotele sunt 4/16 sotia supravietuitoare si fiecare copil 3/16 din patrimoniul defunctului, bunuri proprii si cota din bunurile comune), dupa care se va dezbate dupa sotul dvs unde mostenitori sunteti dvs si copii dvs ( dvs 2/8 si copii 3/8 fiecare din bunurile proprii si cota din bunurile comune) si apoi dupa soacra dvs unde sotul dvs va fi reprezentat la mostenire de copii dansului, culegand partea tatalui din mostenire ( adica cele 3 surori vor avea din mostenirea mamei cota de 2/8 fiecare , iar copii dvs vor avea 1/8 fiecare, impartirea facandu se pe capete in cazul lor, al copiilor defunctului dvs sot)