Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... contract de imprumut auto
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

contract de imprumut auto

Salut!

Tatal meu a decedat de curand. Din pacate, la momentul decesului, avea un credit pentru un autoturism pe care l-a cumparat in 2008. Creditul este pana in 2018, dar eu as dori sa renut la el.

Am inteles de la [banca] (de unde s-a luat creditul), ca singura solutie este sa vand masina si sa ii despagubesc cu valoarea ramasa din suma imprumutata. Exista cumva si o alta solutie, care sa presupuna, de exemplu, ca ei sa ia masina pur si simplu si sa nu mai fie nevoie sa caut cumparator pentru masina? Cum se procedeaza intr-un astfel de caz? Inca ceva: nu am gasit in actele tatalui meu nici o asigurare de viata. Este posibil sa fi contractat creditul fara sa incheie si o asigurare de viata?

Multumesc.
gi-jane2, moderator
De regula la creditele auto, banca pune gaj pe autoturismul cumparat .In aceasta situatie cand debitorul nu-si mai poate achita c/val creditului, banca trece la valorificarea gajului.
Cred ca totusi ati fi mai avantajata daca ati incerca dvs valorificarea masinii si ati achita creditul la banca,( tinand cont ca ati achita anticipat creditul si nu ati mai plati dobanzi pana in 2018)
Succes !