Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Girant la banca pentru o persoana decedata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Girant la banca pentru o persoana decedata

Buna seara. Va rog sa ma ajutati intr-o problema:tatal meu a girat pe cineva, care in urma cu 5 luni a decedat.De atunci nimeni din familia lui ( are o fiica, frati, surori) nu a mai platit rata la banca,iar astazi a primit de la banca o notificare prin care este instiintat ca are o restanta de 2300 lei si ca in 24 ore sa o achite.Ce ar trebui facut in aceasta situatie pentru a nu plati acesti bani restanti la banca si nici ratele care vor urma ( este vorba de un credit fara garantie avand un sold de aprox. 25000 lei) .Mentionez ca tata este pensionar si are si el un credit .Va multumesc.
Din pacate, in calitate de girant va trebui sa plateasca. Daca nu plateste, banca poate cere executarea silita impotriva sa; tatal dvs. insa se poate indrepta impotriva mostenitorilor debitorului decedat, pt recuperarea sumelor pe care este nevoit sa le achite.
Da, am inteles ca, conform contractului de credit ca si girant are obligatia de a plati.Intrebarea este care este primul pas, cu cine sa ia legatura pentru a-i da in judecata sau cum altfel?
sau in cazul in care nu plateste, ce i se poate intampla? pe numele lui are doar o masina...
gi-jane2, moderator
Exista si o asigurare de viata aferenta creditului?
a fost un credit auto, masina respectiva era garantia si asigurarea era pe masina, insa imprumutatul ( cel decedat in acest caz) vanduse masina inaintea decesului, desi inca mai avea mult pana sa achite creditul.
deci sa inteleg ca nu este nicio cale de a rezolva chiar si in instanta, singurul lucru care il putem face este sa platim ratele decedatului.....