Forum Discuţii juridice Executare silită Certificat de grefa
Discuție deschisă în Executare silită

Certificat de grefa

Buna ziua,

Am un proces verbal eliberat de executorul judecatoresc, reprezentand debit in suma de......, pot merge la judecatorie pentru a cere un certificat de grefa pentru " blocarea" imobilului casa de locuit pe care debitoarea il detine in coproprietate cu fratele ei?

Multumesc
Certificatul de grefa se elibereaza numai in cazul in care exista o cauza pe rol, cu privire la acea cauza.
In primul rand daca debitoarea detine imobilul in coproprietate cu fratele ei va spun daca executorul n-a facut-o ca nu se poate executare silit imobilul decat in urma unui partaj in instanta.In al doilea rand interdictia de instrainare se face de executorul judecatoresc prin notarea in cartea funciara a imobilului a somatie imobiliare. Executorul trebuia sa va spuna mai multe.