avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită INSCRIEREA SOMATIEI DE PLATA IN CF
Discuție deschisă în Executare silită

INSCRIEREA SOMATIEI DE PLATA IN CF

Buna seara !

Doresc sa va cer un sfat !

Cum sa procedez pentru aflarea unui nr. CF , stiind clar ca administratorul SC debitoare detine imobil pe numele sau, pentru a putea inscrie somatia de plata in acel CF
Stiu adresa exacta, insa nu cred ca pot eu depune cerere de extras CF pentru imobilul altei persoanefara a cunoaste un nr. top sau un nr. CF invecinat macar, iar de la Cadastru nimeni nu o sa-mi dea aceasta informatie.
Ma intereseaza acest lucru pentru a putea recupera un debit rezultat dintr-un contract de imprumut.
Executorul imi cere nr. CF , iar dupa aflarea acestuia putem obtine extras de Carte Funiara si continua demersurile privind executarea silita
Va multumesc !
...banuiesc ca nu inscrie somatia in certificatul fiscal...parerea mea e sa luati legatura cu un topometrist si acesta merge la cadastru si ia registrul parcelar in care se face corespondenta intre nr top si cf-ul in care este inscris ...nr top il afla din harti...se uita la strada si identifica parcela...dar e complicat...o alta posibilitate(neoficiala) e sa mergeti la primarie si sa aflati informatii de acolo...sc-ul respectiuv plateste impozit pe imobil...in mod normal la pozitia sa de rol gasiti datele de identificare ale imobilului...succesuri ca sa zic asa...
Dar nu puteti inscrie somatia de plata in CF pentru ca omatia de plata nu constituie litigiu cu privire la bunul imobil respectiv..
watkins a scris:

Dar nu puteti inscrie somatia de plata in CF pentru ca omatia de plata nu constituie litigiu cu privire la bunul imobil respectiv..

pot, in cazul in care debitorii fidejusori (sot -sotie) au semnat un contract de garantie personala ce constituie titlu executoriu si este act aditional la contractul de imprumut (insa n-a fost depus la dosar extras de Carte Funciara, dovada ca detine un imobil)de aceea nu am nr.CF
dodoorza a scris:

Buna seara !

Doresc sa va cer un sfat !

Cum sa procedez pentru aflarea unui nr. CF , stiind clar ca administratorul SC debitoare detine imobil pe numele sau, pentru a putea inscrie somatia de plata in acel CF
Stiu adresa exacta, insa nu cred ca pot eu depune cerere de extras CF pentru imobilul altei persoanefara a cunoaste un nr. top sau un nr. CF invecinat macar, iar de la Cadastru nimeni nu o sa-mi dea aceasta informatie.
Ma intereseaza acest lucru pentru a putea recupera un debit rezultat dintr-un contract de imprumut.
Executorul imi cere nr. CF , iar dupa aflarea acestuia putem obtine extras de Carte Funiara si continua demersurile privind executarea silita
Va multumesc !

Eu tot nu inteleg ce doriti de fapt.Ce este CF prima oara, ce ste a doua oara?Daca este vb de numarul cartii funciare, cred ca pot sa va ajut...Dati-mi un mes.privat si vorbim.
Puteti solicita inscrierea procesului in cartea funciara insa asta nu va ajuta cu nimic, dvs ar trebui sa inscrieti o sarcina, la Foaia C a Cartii funciare respectiv o interdictie de instrainare, insa pentru asta aveti nevoie de un alt gen de proces(partaj, iesire din indiviziune, etc). In ceea ce priveste extrasul CF acesta poate fi solicitat de catre orice persoana fizica indiferent daca are sau nu o calitate in legatura cu acel imobil, de aceea e Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara. Daca e un apartament de bloc exista un Registru de numere top dupa adresa...daca e la casa, atunci aveti nevoie de cineva care cunoaste cartea funciara din localitatea respectiva, spre exemplu un expert mai in varsta sau chiar un angajat al cartii funciare. Nu este o informatie atat de secreta incat sa fie ilegal sa o aflati. Succese

Av. Gheorghe Alexandru

Alte discuții în legătură

Inscrierea intentiei de a ipoteca Irina S. Irina S. Inscrierea intentiei de a ipoteca blocheaza CF ? Daca sunt in negocieri cu un imprumutat (eu sunt cu imprumutatorul), pot prin Notar sa inscriu aceasta ... (vezi toată discuția)
Radiere somatie de plata din cartea funciara claudiumuntean claudiumuntean am avut o somatie de plata inscrisa in CF de catre executorul judecatoresc, am achitat suma restanta, pentru care s-a inscris somatia, plus cheltuielile de ... (vezi toată discuția)
Inscriere somatie de plata in cartea funciara leopold2010 leopold2010 Buna ziua, Vreau sa stiu si eu daca si cum o somatie de plata poate fi inscrisa in cartea funciara. Existau doua ipoteci de grad I si II inscrise in cartea ... (vezi toată discuția)