avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită INSCRIEREA SOMATIEI DE PLATA IN CF
Discuție deschisă în Executare silită

INSCRIEREA SOMATIEI DE PLATA IN CF

Buna seara !

Doresc sa va cer un sfat !

Cum sa procedez pentru aflarea unui nr. CF , stiind clar ca administratorul SC debitoare detine imobil pe numele sau, pentru a putea inscrie somatia de plata in acel CF
Stiu adresa exacta, insa nu cred ca pot eu depune cerere de extras CF pentru imobilul altei persoanefara a cunoaste un nr. top sau un nr. CF invecinat macar, iar de la Cadastru nimeni nu o sa-mi dea aceasta informatie.
Ma intereseaza acest lucru pentru a putea recupera un debit rezultat dintr-un contract de imprumut.
Executorul imi cere nr. CF , iar dupa aflarea acestuia putem obtine extras de Carte Funiara si continua demersurile privind executarea silita
Va multumesc !
E adevarat, nu puteti inscrie in cartea funciara a imobilului un proces care sa aiba ca obiect somatie de plata . Litigiu pe care il aveti trebuie sa fie cu privire la imobilul respectiv. Daca in somatia de plata aduceati in discutie si imobilul respectiv, ca bun al garantului ati fi putut face aceasta inscriere in CF. Pentru a va convinge mergeti la OCPI si o sa vedeti, nu va mai chinuiti sa aflati nr. de carte funciara si sa scoateti certificatul de grefa.
arramona a scris:

E adevarat, nu puteti inscrie in cartea funciara a imobilului un proces care sa aiba ca obiect somatie de plata . Litigiu pe care il aveti trebuie sa fie cu privire la imobilul respectiv. Daca in somatia de plata aduceati in discutie si imobilul respectiv, ca bun al garantului ati fi putut face aceasta inscriere in CF. Pentru a va convinge mergeti la OCPI si o sa vedeti, nu va mai chinuiti sa aflati nr. de carte funciara si sa scoateti certificatul de grefa.

Debitorul (persoana juridica) a semnat un contract de garantie personala (ca persoana fizica -el si sotia), acest contract de garantie personala este act aditional la un contract de imprumut.
Avand in vedere ca pe firma nu mai are bunuri (nici in cont bani - pentru a putea fi poprit) s-a trecut la executarea contractului de garantie personala . debitorul are o casa proprietatea lui si a sotiei. Executorul trebuie sa faca inscrierea somatiei in cartea funciara - problema mare este ca nu stiu nr. de carte funciara si nr. top al imobilului pentru a putea sa-l comunic executorului.Intrebarea mea este : Cum pot in mod oficial sa obtin numarul de extras al cartii funciare ?
Daca executorul este un bun profesionist ar trebui sa va ajute pentru ca ceea ce vreti dvs. este o banalitate dar nu merita sa pierdeti timpul cand dansul ar trebui sa aiba atatea metode de a afla informatia mult mai rapid pe cale legala bineinteles...se face o cerere la primarie pt a afla nr de CF dupa care faceti o notificare la Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara care se taxeaza cu 60 RON pt evitarea instrainarii bunului imobiliar.
Multumesc mult de tot. Atat ma interesa ! Si era atat de simplu :">
somatia de plata se inscrie in cf. orcine poate cere de la oficiul de publicitate imobiliara ,extras de informare pentru un anumit imobil. daca societatea este debitoare mai bine initiati o actiune pt recuperarea debitului si pe baza certificatului de grefa puneti sechestru pe imobil si pe conturi...prctic ii blocati activitatea bancara

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inscrierea intentiei de a ipoteca Irina S. Irina S. Inscrierea intentiei de a ipoteca blocheaza CF ? Daca sunt in negocieri cu un imprumutat (eu sunt cu imprumutatorul), pot prin Notar sa inscriu aceasta ... (vezi toată discuția)
Radiere somatie de plata din cartea funciara claudiumuntean claudiumuntean am avut o somatie de plata inscrisa in CF de catre executorul judecatoresc, am achitat suma restanta, pentru care s-a inscris somatia, plus cheltuielile de ... (vezi toată discuția)
Inscriere somatie de plata in cartea funciara leopold2010 leopold2010 Buna ziua, Vreau sa stiu si eu daca si cum o somatie de plata poate fi inscrisa in cartea funciara. Existau doua ipoteci de grad I si II inscrise in cartea ... (vezi toată discuția)