Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... cadastru pentru un teren intravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

cadastru pentru un teren intravilan

Detin un teren de 5000 m.p. intravilan. Am titlul de proprietate si vreau sa stiu cam cat costa cadastrul pentru acest teren si cine il face. Terenul se afla intro zona rurala. Multumesc anticipat
Documentatia cadastrala se intocmeste de catre o persoana autorizata. Aceasta va veni si va va masura terenul si in baza masuratorilor va intocmi dosarul in vederea depunerii la OCPI. Va trebui sa-i dati copii legalizate dupa actele de proprietate (titlul de proprietate, in cazul dvs.), un certificat fiscal (original sau copie legalizata), o eventuala adeverinta de rol si o copie BI/CI a proprietarului, acestea intregind dosarul respectiv. De depunerea lui la OCPI nu trebui sa va faceti griji, pentru ca este obligatia autorizatului.
Cat despre costuri, nu va pot spune decat ca receptia documentatiei cadastrale si inscrierea imobilului in cartea funciara va costa 120 lei (daca respectivul titlu de proprietate nu este transcris; daca este transcris, atunci cererea este scutita de tarif), bani pentru care primiti chitanta de la OCPI. Despre onorariul autorizatului..., nu ma pot pronunta; negociati direct cu acesta!!!
Succes!