Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale o factura, cate chitante?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

o factura, cate chitante?

Pe o factura mai mare de 5000lei, cate chitante se pot emite?
Nu exista o limita maxima a numarului de chitante. Doar o limita minima :), adica minim 2, asta insemnand o chitanta pt suma de 5.000 lei in prima zi, a 2-a in valoare de diferenta in a 2-a zi sub rezerva ca nici aceasta chitanta nu poate depasii suma de 5.000 lei si tot asa.
Dar... preferabil ar fi prin banca, asta in cazul in care nu aveti poprire pe conturi :O
Hotarâre nr. 2185/2004 din 30/11/2004
privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea prevederilor art. 5 si 6 din Ordonanta
Guvernului nr. 15/1996 privind întarirea disciplinei financiar-valutare
ANEXA
NORME METODOLOGICE
pentru aplicarea prevederilor art. 5 si 6 din Ordonanta Guvernului
nr. 15/1996 privind întarirea disciplinei financiar-valutare
4. Platile în numerar catre persoane juridice sunt acceptate în limita unui plafon zilnic maxim de
10000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise în limita unui plafon de
5000 lei.
Sunt interzise platile fragmentate în numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru
facturile a caror valoare este mai mare de 5000lei.
Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depasesc plafonul de 5000 lei catre
furnizorii de bunuri si servicii astfel: 5000lei în numerar, suma care depaseste acest plafon
putând fi achitata numai prin instrumente de plata fara numerar.
Facturile cu valori sub 5000 lei nu intra sub incidenta acestor prevederi.
Sunt interzise platile fragmentate în numerar catre retelele de magazine de tipul Cash&Carry,
care functioneaza pe baza legislatiei în vigoare, pentru facturile a caror valoare este mai mare de
10000 lei.
Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depasesc plafonul de 10000 lei
catre acest tip de magazine astfel: 10000 lei în numerar, suma care depaseste acest plafon
putând fi achitata numai prin instrumente de plata fara numerar.
Facturile cu valori sub 10000 lei nu intra sub incidenta acestor prevederi.
Facturile cu valori mai mari de 5000 lei, respectiv 10000 lei în cazul magazinelor
de tipul Cash&Carry, care nu au fost achitate integral pâna la data intrarii în vigoare a Ordonantei
Guvernului nr. 94/2004 privind reglementarea unor masuri financiare, se achita numai prin
instrumente de plata fara numerar.
5. Pentru facturile stornate, aferente produselor returnate, cu valori mai mari de 5000 lei,
respectiv 10000 lei în cazul retelelor de magazine de tipul Cash&Carry, restituirea sumelor
aferente poate fi efectuata astfel: 5000/10000 lei în numerar, sumele care depasesc
aceste plafoane putând fi restituite numai prin instrumente de plata fara numerar.
6. Încasarile zilnice în numerar ale unui agent economic sunt neplafonate.
Încasarile zilnice în numerar nu pot depasi plafonul de 5000 lei de la o singura persoana
juridica.

art.3. De la prevederile art. 5 alin. 2 lit. c) din ordonanta sunt exceptate urmatoarele operatiuni:
a) depunerile de numerar facute de persoane juridice în conturile furnizorilor de bunuri si
servicii, în baza documentelor justificative legal întocmite;
b) cheltuielile de deplasare în interes de serviciu, în limita sumelor cuvenite pentru plata
transportului, a diurnei, a indemnizatiei si a cazarii pe timpul deplasarii, precum si a cheltuielilor
neprevazute efectuate în acest sens de catre salariatii aflati în deplasare;
c) cheltuielile de protocol ocazionate de organizarea de conferinte, simpozioane si de alte
asemenea actiuni, în conditiile baremurilor stabilite de normele legale în vigoare.
Platile enumerate la lit. a)-c) nu intra în plafonul zilnic maxim de plati.
sighiartaucosmin a scris:

Nu exista o limita maxima a numarului de chitante. Doar o limita minima :), adica minim 2, asta insemnand o chitanta pt suma de 5.000 lei in prima zi, a 2-a in valoare de diferenta in a 2-a zi sub rezerva ca nici aceasta chitanta nu poate depasii suma de 5.000 lei si tot asa.
Dar... preferabil ar fi prin banca, asta in cazul in care nu aveti poprire pe conturi :O

Nu mai induceti oamenii in eroare.
O factura de peste 5000 ron o platesti 5000 cu o sg chitanta iar diferenta, oligatoriu prin banca!
Buna ziua.
Am si eu cateva nelamuriri cu privire la incasarea facturilor mai mari de 5000 RON.
O factura mai mare de 5000 ron taiata pentru o persoana fizica, cum o pot incasa? Este la fel ca in cazul persoanelor juridice, cu precizarea ca in loc de chitanta se da bon fiscal?
Mai am inca o intrebare. In cazul in care se incaseaza un avans ( pe teren, nu la sediu), cum se poate face incasarea (in cazul in care nu avem casa de marcat portabila)?

Va multumesc.
DOBRE CRISTINA a scris:

Buna ziua.
Am si eu cateva nelamuriri cu privire la incasarea facturilor mai mari de 5000 RON.
O factura mai mare de 5000 ron taiata pentru o persoana fizica, cum o pot incasa? Este la fel ca in cazul persoanelor juridice, cu precizarea ca in loc de chitanta se da bon fiscal?
Mai am inca o intrebare. In cazul in care se incaseaza un avans ( pe teren, nu la sediu), cum se poate face incasarea (in cazul in care nu avem casa de marcat portabila)?

Va multumesc.

Pentru persoane fizice nu exista plafon. OG 15 / 1996 se aplica persoanelor juridice.

Pentru incasarea in teren se intocmeste chitanta.