Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pedepsele accesorii!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pedepsele accesorii!!!

ce inseamna pedepsele accesorii?va multumesc un forum super
Pedepsele accesorii ( complementare) sunt pedepsele care sunt aplicate pe langa pedeapsa principala si presupun interzicerea unuia sau mai multor drepturi conf. art.64 c.pen.
Art.64 c.pen.
Pedeapsa complementară a interzicerii unor drepturi constă în interzicerea unuia sau unora din următoarele drepturi:
a) dreptul de a alege şi de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice;
b) dreptul de a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat;
c) dreptul de a ocupa o funcţie sau de a exercita o profesie ori de a desfăşura o activitate, de natura aceleia de care s-a folosit condamnatul pentru săvârşirea infracţiunii;
d) drepturile părinteşti;
e) dreptul de a fi tutore sau curator.
Interzicerea drepturilor prevăzute la lit. b) nu se poate pronunţa decât pe lângă interzicerea drepturilor prevăzute la lit. a), afară de cazul când legea dispune altfel.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat