avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pedepsele accesorii!!!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pedepsele accesorii!!!

ce inseamna pedepsele accesorii?va multumesc un forum super
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 19:15, 2 Noiembrie 2011
Pedepsele accesorii ( complementare) sunt pedepsele care sunt aplicate pe langa pedeapsa principala si presupun interzicerea unuia sau mai multor drepturi conf. art.64 c.pen.
Art.64 c.pen.
Pedeapsa complementară a interzicerii unor drepturi constă în interzicerea unuia sau unora din următoarele drepturi:
a) dreptul de a alege şi de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice;
b) dreptul de a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat;
c) dreptul de a ocupa o funcţie sau de a exercita o profesie ori de a desfăşura o activitate, de natura aceleia de care s-a folosit condamnatul pentru săvârşirea infracţiunii;
d) drepturile părinteşti;
e) dreptul de a fi tutore sau curator.
Interzicerea drepturilor prevăzute la lit. b) nu se poate pronunţa decât pe lângă interzicerea drepturilor prevăzute la lit. a), afară de cazul când legea dispune altfel.

Ultima modificare: Miercuri, 2 Noiembrie 2011
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalitate anulare permis de conducere bestflorin bestflorin Am avut un accident de circulatie in urma caruia am fost condamnat la 1 an cu suspendare.Ca pedeapsa accesorie am primit interzicerea dreptului de a conduce ... (vezi toată discuția)
Solutie hotarare penala oug nr. 195/2002 georgeclinciu georgeclinciu [quot]H O T Ã R Ã ª T E În baza art 87 alin 1 din O.U.G nr 195 / 2002 cu aplicarea art 320/1 alin 7 C.pr.pen condamnă inculpatul CG, , la o pedeapsa de 1 ... (vezi toată discuția)
Decizia unei pedepse Moraru Ramona Moraru Ramona Buna ziua!tatal meu este in puscarie si as vrea sa stiu ce inseamna asceasta decizie care iau dat.o!Intemeiul art. 396 aliniatul 1,2 cod procedura penala pt. ... (vezi toată discuția)