Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ingrijire batrani in Germania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ingrijire batrani in Germania

Buna seara,

Ce trebuie sa stie cel care pleaca duminica 6 noiembrie in Germania pentru ingrijirea unei persoane in varsta? Ce e important sa fie inclus in contract? Ar fi mai bine daca asistenta ar fi angajata a unei firme din Romania sau Germania?
Orice sugestie sau parere este binevenita, eventual si un model de contract.........

cu multumiri,
Ar trebui sa ne spuneti cine este angajatorul ... o persoana din Romania sau din Germania?
...........Angajatorul este o firma din Germania
Tipul predominant de contract de muncă în Germania este contractul pe durată nedeterminată, cu normă întreagă, cu o săptămână de lucru de aproximativ 40 de ore.
Un contract de muncă poate fi încheiat verbal sau în scris. Formă scrisă este recomandabilă pentru a avea dovezi în caz de litigii juridice.

Numărul orelor de lucru pe săptămână variază în prezent între 38 şi 40 de ore, în funcţie de contractul colectiv aplicabil.
Angajatorul este obligat să pună la dispoziţia angajatului o informare scrisă privind condiţiile de muncă care să cuprindă:
• Numele complet al angajatorului;
• Adresa angajatorului;
• Locul desfăşurării activităţii;
• Denumirea postului / natura muncii;
• Data de începere a activităţii;
• Durata estimată a contractului (în cazul unui contract temporar) sau data la care contractul va înceta (în cazul unui contract cu durată determinată);
• Durata perioadei de probă
• Nivelul de salarizare;
• Intervalele de plată a salariilor;
• Condiţiile referitoare la timpul de muncă (inclusiv orele suplimentare şi perioadele de odihnă),
• Condiţiile referitoare la concediul plătit (altul decât concediu medical);
• Condiţiile referitoare la concediului de boală / accidente de muncă şi plata acestuia, precum şi condiţiile referitoare la pensionare şi programele de pensii;
• Durata preavizului.

Mai multe detalii gasiti aici
[ link extern ]
:D Clar si la obiect! Multumesc pentru raspuns,
Din experienta proprie, concret de pe teren nu impartaseste nimeni, nimic? B-)
#-o Oare am ramas singur in tara asta? ati evadat toti? nu zice nimeni nimic? :hugall: