avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Urmas erou Revolutie la 26 de ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Urmas erou Revolutie la 26 de ani

Va rog sa mi spuneti, daca este vreo posibilitate de a beneficia mai departe de indemnizatia reparatorie cf legii 341/2004 avand calitatea de urmas Erou revolutie, si sunt inca in cursuri de doctorat la zi, acum implinind varsta de 26 de ani,.Am vazut in lege ca numai in 3 situatii pot beneficia,citez din lege "a) si-au pierdut total sau partial capacitatea de munca;
b) nu le sunt oferite de catre agentia pentru ocuparea fortei de munca judeteana, respectiv a municipiului Bucuresti, in a carei raza teritoriala de competenta isi au domiciliul, un loc de munca corespunzator capacitatii de munca sau pregatirii profesionale;
c) sunt refuzati de catre angajatorul postului oferit de agentia pentru ocuparea fortei de munca judeteana, respectiv a municipiului Bucuresti, in a carei raza teritoriala de competenta isi au domiciliul", dar ma gandesc daca nu este o portita legala, eu neputand sa solicit loc de munca avand doctorat la zi, fiind implicata in cursuri si proiecte, nefiind angajata, deci neremunerata. Va adresez cu respect aceasta intrebare , deoarece inca 2 ani de doctorat la zi, nu voi avea nici un fel de venit incepand cu varsta de 26 de ani, iar daca as incerca sa ma angajez si part time, nu as face fata cursurilor de doctorat. Va multumesc DORA-fiica lui ZEFIR
Cel mai recent răspuns: zefir , utilizator 16:00, 3 Noiembrie 2011
Nu exista motiv valid sa beneficiati de acea indemnizatie.
Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventie incheiata cu ajofm vanatorul vanatorul Buna ziua Va rog sa-mi spuneti ce conditii trebuie sa indeplinesc ca angajator pentru a incheia o conventie cu AJOFM conform art. 85 din Legea 76/2002 ? In ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie urmas erou-martir Leonard76 Leonard76 Am 41 ani si sunt urmas de erou-martir din Braila. Doresc sa stiu daca beneficiez de indemnizatia reparatorie conf. Legii 341 din 2004 si daca mai primesc ... (vezi toată discuția)
Ajutor alimentar ue pesticid pesticid Nu stiu daca am postat bine, dar as dori sa stiu daca ma mai pot inscrie la agentia de somaj pt. primire ajutor alimentar ue. N-am stiut ca, somer ... (vezi toată discuția)