Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie urmas Erou-martir
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie urmas Erou-martir

Am 41 ani si sunt urmas de erou-martir din Braila. Doresc sa stiu daca beneficiez de indemnizatia reparatorie conf. Legii 341 din 2004 si daca mai primesc restantele financiare din anii din urma caci, am beneficiat de indemnizatie pana la terminarea studiilor. Am inteles ca ar fi de 0,5 din salariul mediu brut indiferent de varsta. Ce acte si cui ar trebui trimise? Va rog sa ma ajutati. Va multumesc!
Indemnizaţie lunară reparatorie este de 1,10 până la majorat sau până la terminarea studiilor, fără a depăşi vârsta de 26 de ani, indiferent în întreţinerea cui se află şi un coeficient de 0,50, după vârsta de 26 de ani.

Coeficientii se aplica la salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.