Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... admitere barou 2012
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

admitere barou 2012

buna,
am creat acest topic pentru a avea un suport de discutie pentru examenul de barou din 2012 , fie ca va fi o sesiune de primavara sau doar una de toamna
spor tuturor la studiat
kiatra, utilizator
o prima intrebare : stie cineva daca va fi si o sesiune de admitere in barou in primavara?
in al doilea rand , va intra noul cod civil in materia pentru examen , avand in vedere ca nu prea exista doctrina in materie ?
multumesc anticipat
Nu se stie daca va fi sau nu va fi examen la inceputul anului viitor.
In cazul in care se va organiza in primavara,cred ca se va da dupa NCC,zic eu.

Este deja un topic unde se discuta despre Admitere Barou 2012:
www.avocatnet.ro/content/for...
;)
merci de informatie :)
buna seara ,

va doresc tuturor un an bun!
va rog m sa mi spuneti daca stiti ce anume trebuie pregatit ptr admitere barou 2012 si care este termenul limita de inscriere precum si data examenelor.
daca sunt unii cu experienta examenului de adm barou deja,va rog impartasiti metoda de examinare s a m d.

sunt anul 4 la drept si voi sustine ex de licenta in iulie 2012 dupa care doresc f m sa merg mai departe.
orice sfat, info il apreciez m.

cu stima
flory
flory1 a scris:

buna seara ,

va doresc tuturor un an bun!
va rog m sa mi spuneti daca stiti ce anume trebuie pregatit ptr admitere barou 2012 si care este termenul limita de inscriere precum si data examenelor.
daca sunt unii cu experienta examenului de adm barou deja,va rog impartasiti metoda de examinare s a m d.

sunt anul 4 la drept si voi sustine ex de licenta in iulie 2012 dupa care doresc f m sa merg mai departe.
orice sfat, info il apreciez m.

cu stima
flory

1. Examenul se sustine din urmatoarele discipline: Drept civil,Drept procesual civil,Drept Penal,Drept procesual penal si Organizarea si exercitarea profesiei de avocat (OEPA).
2. Data de incepere a examenului este 8 Octombrie.
3. Cererea de inscriere la examen insotita de actele necesare care formeaza dosarul de inscriere la examen, se depune de candiaat, in doua exemplare, cu cel putin 25 de zile inainte de data examenului, la sediul baroului in care candidatul doreste sa exercite profesia.
4. Modalitatea de examinare:
(2) Examenul este organizat in doua etape:
a. prima etapă constă în verificarea cunoştinţelor juridice prin susţinerea
unei probe eliminatorii, tip grilă, la următoarele discipline:
- organizarea şi exercitarea profesiei de avocat;
- drept civil;
- drept procesual civil;
- drept penal;
- drept procesual penal.
b. a doua etapă constă în susţinerea unei probe teoretice şi cu caracter
aplicativ (aplicaţie practică) la următoarele discipline:
- drept civil;
- drept procesual civil;
- drept penal;
- drept procesual penal.
Art.6. - (1) Testul grilă – eliminatoriu cuprinde 100 de întrebări din toate materiile de examen. Timpul necesar pentru formularea răspunsurilor la testul grilă este cel stabilit de comisia de elaborare a subiectelor pentru aceasta proba; acesta nu poate fi mai scurt de 2 ore şi nici depăşi 4 ore de la momentul la care s-a încheiat distribuirea testelor către toţi candidaţii.
(2) La testul grilă, fiecare răspuns corect se evaluează cu un punct.
(3) Lucrările se notează cu „ Admis ” sau „ Respins ”, în funcţie de punctajul obţinut
de către candidat. Sunt admişi în etapa a II-a candidaţii care au obţinut minimum 70 de
puncte.
(4) Evaluarea lucrărilor la testul grilă se realizează prin procesare (scanare)
electronica.
(5) Proba teoretică, cu caracter aplicativ, constă în rezolvarea unor cazuri practice
pe baza cunoştinţelor teoretice ale candidaţilor. Notarea se va realiza pentru fiecare
disciplină în parte, cu note de la 1 la 10. Vor fi declaraţi admişi candidaţii care vor obţine cel
puţin nota 5,00 la fiecare disciplină în parte şi o medie generală de cel puţin 7,00.
(Hotararea UNBR nr. 04/2011)

[ link extern ]