Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Persoana juridica ca membru fondator la fundatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Persoana juridica ca membru fondator la fundatie

VREM SA INFIINTAM O FUNDATIE: SE POATE CA UNICUL MEMBRU FONDATOR SA FIE O SOCIETATE COMERCIALA?

ACEASTA VA DONA O SUPRAFATA DE TEREN PENTRU CONSTITUIREA CAPITALULUI SOCIAL:
Da, se poate
sau putem sa avem un membru fondator unic, dar capitalul social al fundatiei sa fie donat de o societate comerciala, la care unic asociat este acelasi membru fondator?

ce ma intereseaza foarte tare este daca un srl poate dona o parte din active pentru constituirea unui ong. si daca da, in ce conditii? multumesc
Da, si da. Prin contract de donatie la notar.