Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce contract colectiv de munca trebuie trecut in CIM?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce contract colectiv de munca trebuie trecut in CIM?

Suntem o societate de numai 4 angajati.
Activitatea noastra de baza este cod CAEN 4690 comert a diferite produse. Dorim sa intocmim un CIM pentru agent vanzari si nu stiu ce contract colectiv de munca este valabil ca sa il trecem in CIM.
In CIM ,trebuie completate date referitoare la contractul colectiv de munca:
" N Dispoziţii finale
Prevederile prezentului contract individual de munca se completează cu dispoziţiile Legii nr. 53/2003 - Codul muncii şi ale contractului colectiv de munca aplicabil încheiat la nivel naţional, înregistrat sub nr. ...../....... la Inspectoratul teritorial de muncă a judeţului/municipiului .........................../Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale."
In conditiile in care societatea nu are si nu are obligatia de a intocmi acest contract colectiv de munca dar nici nu mai exista CC la nivel national ce trebuie sa completam la acest punct ?
Multumesc anticipat pentru ajutor
Puteti trece CCM la nivel de ramura comert înregistrat la Ministerul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale cu nr. 42/01/11.02.2010 ... aveti grija ca acesta ii va expira perioada de valabilitate ... dupa 01.01.2012 , ar trebui sa se incheie ccm la nivel de sector de activitate

Puteti sa nu treceti nimic la acea clauza, urmand ca la intrarea in vigoare a noului CCM la nivel de sector de activitate sa incheiati acte aditionale la c.i.m. prin care se completeaza lit. N din c.i.m. cu ccm aplicabil....
Prevederile prezentului contract individual de munca se completează cu dispoziţiile Legii nr. 53/2003 - Codul muncii.
Restul fie il barati, fie il lasati necompletat.
Multumesc mult!