avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare onorariu avocat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare onorariu avocat

am o intrebare legata de un caz,am angajat un avocat sa ma reprezinte intru-un dosar de urmarire penala.
asta fiind acum aproximativ 2 luni in urma,i-am achitat "onorariul" fara a primi nici un document fiscal.
l-am sunat in cateva randuri sa-l intreb in ce stadiu sau ce informatii are legat de cazul meu.
pur si simplu ma sfideaza,chiar mi-a inchis telefonul cand l-am sunat sa intreb despre situatia mea.
intrebarea este :cum pot rezilia asa zisul contract si recuperarea "onorariului",asta in conditiile in care de parca el m-ar fi platit pe mine demonstrat prin comportamentul manifestat,nu mi se pare o atitudine de aparator(avocat)
multumesc anticipat :(
Cel mai recent răspuns: Cezar augustin Dinu , Avocat 16:23, 4 Noiembrie 2011
daca ati semnat un contract de asistenta juridica, puteti face plangere la decanul baroului din care face parte.
daca nu aveti contract de asistenta juridica...sunt doar vorbe.
am semnat un contract,dar nu am primit nici o chitanta sau ceva prin care sa dovedesc banii platiti
in acest caz, nu aveti cum sa dovediti ca ati achitat acei bani.
data viitoare, fiti mai atent!
multumesc ptr. raspuns,am doi martori,care au fost cu mine,ar exista prin acest lucru posibiliataea de a-mi recupera banii ?
da, daca martorii vor fi acceptati de instanta, puteti face proba cu martori (insa va dati seama ca un inscris in acest sens, era mai de pret :) ), si cu contractul de asistenta...puteti sa va indreptati impotriva lui printr-o actiune.

faceti si-o plangere la barou, fiindca un astfel de avocat ar merita sa fie "mustrat" disciplinar!

Succes!

Alte discuții în legătură

Plangere impotriva unui avocat elga elga va rog sa-mi spuneti care este procedeul de a recupera onorariul platit unui avocat care dupa 7 luni nu a intreprins nici un demers din cele inscrise in ... (vezi toată discuția)
Avocat angajat - onorariul delus cont- nesemnat niciun angajment! monatedys monatedys am angajat telefonic un avocat din Bucuresti , pentru a ma reprezenta in un proces si care pina am depus onorariul in contul sau era ff amabil, iar dupa ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva unui avocat elga elga buna ziua!cum pot recupera macar o parte din onorariul platit conform unui contract de consultanta juridica unui avocat care nu a facut nimic din ceea ce ar fi ... (vezi toată discuția)