Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... plangere impotriva unui avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

plangere impotriva unui avocat

va rog sa-mi spuneti care este procedeul de a recupera onorariul platit unui avocat care dupa 7 luni nu a intreprins nici un demers din cele inscrise in contractul incheiat
Depuneti plangere la baroul din care face parte,adresata decanului acestui barou.
Inainte discutati cu avocatul.
Exista posibilitatea rezilierii prin denuntare unilaterala si restituirea onorariului, in masura in care nu si-a indeplinit obligatiile din contractul de asistenta juridica.
andymaurul a scris:

Depuneti plangere la baroul din care face parte,adresata decanului acestui barou.

Vreti sa spuneti ca baroul il poate obliga pe avocat sa restituie onorariul clientului? Va rog argumentati-va raspunsurile.