Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna neefectuat

Daca pana in prezent am cumulate 50 de zile de concediu de odihna neefectuate, ce posibilitati am, conform noului cod al muncii sa nu pierd zilele de concediu?
Trebuie sa le efectuati. Compensarea in bani a concediului de odihna este posibila doar la incetarea contractului de munca.
Va multumesc.
Cu cate zile de concediu neefectuat se poate trece in 2012?
In caz de demisie, firma trebuie sa-mi plateasca zilele de concediu de odihna neefectuate indiferent de numarul lor?
alexandruk a scris:

Va multumesc.
Cu cate zile de concediu neefectuat se poate trece in 2012?
In caz de demisie, firma trebuie sa-mi plateasca zilele de concediu de odihna neefectuate indiferent de numarul lor?

1. In anul urmator puteti trece cu toate zilele de CO aferente anului precedent ...art.146 alin.3 C.mun. prevede ca, angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.

2. Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă. ... alin.4 al art.146 C.mun.
Textul de lege nu face distinctie la numarul de zile de CO neefectuate care se pot compensa in bani la incetarea raportului de munca ... in principiu, se poate acorda compensarea in bani a CO neefectuat pe o durata de maxm 3 ani in urma ...