Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna prin compensare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna prin compensare

buna, ma intereseaza daca, dupa noul cod al muncii se poate compensa in bani zilele de concediu din 2010.multumesc.
Nu. Compensarea in bani a concediului neefectuat se face numai la incetarea raporturilor de munca (art.146 alin.4).
valtus a scris:

buna, ma intereseaza daca, dupa noul cod al muncii se poate compensa in bani zilele de concediu din 2010.multumesc.

art.146 alin.3 C.mun. : Angajatorul este obligat s acorde concediu, pn la sfritul anului urmtor, tuturor salariailor care ntr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihn la care aveau dreptul.

Compensarea n bani a concediului de odihna este posibila numai in cazul incetarii contractului individual de munca - art.146 alin.4 C.mun.