avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna prin compensare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna prin compensare

buna, ma intereseaza daca, dupa noul cod al muncii se poate compensa in bani zilele de concediu din 2010.multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:32, 22 August 2011
Nu. Compensarea in bani a concediului neefectuat se face numai la incetarea raporturilor de munca (art.146 alin.4).
valtus a scris:

buna, ma intereseaza daca, dupa noul cod al muncii se poate compensa in bani zilele de concediu din 2010.multumesc.



art.146 alin.3 C.mun. : Angajatorul este obligat s acorde concediu, pn la sfritul anului urmtor, tuturor salariailor care ntr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihn la care aveau dreptul.

Compensarea n bani a concediului de odihna este posibila numai in cazul incetarii contractului individual de munca - art.146 alin.4 C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna neefectuat alexandruk alexandruk Daca pana in prezent am cumulate 50 de zile de concediu de odihna neefectuate, ce posibilitati am, conform noului cod al muncii sa nu pierd zilele de concediu? (vezi toată discuția)
Drepturi salariat in situatia demisiei calin_andrei calin_andrei Buna ziua, Ma intereseaza de ce drepturi beneficiaza un salariat in situatia in care demisioneaza. Aud ca daca nu a cerut si nu a avut concediu pana la ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna neefectuat carla97 carla97 Buna ziua, Am o nelamurire cu privire la co neefectuat.Lucrez din 11 iulie 2011,nu am avut co in 2011,dar nici nu am primit contravaloarea in bani la ... (vezi toată discuția)